14 C
Skopje
Monday, August 19, 2019
Vendi per Reklame

Studimi/ Kush punon më gjatë, ka më pak produktivitet

Duke krahasuar të dhënat nga ekonomitë e konsoliduara të Bashkimit Evropian në 2018, studimi doli në përfundimin se ndërsa punonjësit me kohë të plotë në Britaninë e Madhe, kanë javën më të gjatë të punës, ata janë edhe nga më pak produktivët,...

15 mistere të shkencës që nuk i ka zbuluar askush…

A ka jetë pas vdekjes? Kushdo që ka vdekur dhe ka jetuar për të treguar për të, nuk ka përjetuar vdekjen. Apo mundet? Sigurisht, ata nuk e kanë përjetuar atë në një mënyrë të përhershme. Pra, pyetja bëhet: A ka jetë pas...

Fotot e mrekullueshme që tregojnë fuqinë e natyrës

Është e mrekullueshme se si natyra krijon efekte, vende dhe fenomene nga më të çuditshmet. Cunami, dallgë, vullkan, pemë me forma të çuditshme etj i gjeni në galerinë e mëposhtme.

5 arsyet pse ju duhet të pini ujë të ngrohtë çdo mëngjes

Promovon tretjen, e bën rrjedhjen e gjakut më të mirë! Ja të gjitha arsyet pse ju duhet të pini ujë të ngrohtë në mëngjes! Ne e dimë shumë mirë se sa e rëndësishme është të pini të paktën dy litra ujë në...

Rita Ora, kah ia ke msy?

Vizita tre ditore e Rita Orës në Kosovë, përfundoi sot! Këngëtarja shqiptare me famë botërore mbërriti të hënën në Kosovë në kuadër të një misioni bamirësie, ku pati kryesisht takime me fëmijë dhe gra që kanë qenë viktima të luftës.

Maqedonia si në përralla, fotografi si dëshmi për bukurinë e vendit (FOTO)

Si një botë tjetër, Do të ishte mendimi juaj. A e fsheh Maqedonia vërtet këtë bukuri? Ashtu si një botë tjetër, ka të ngjarë mendimi juaj i dytë. A e fsheh Maqedonia vërtet këtë bukuri? Po,...

Kush është feministja e parë shqiptare?

Në këtë fotografi të shkrepur në studion e Kel Marubit, Ndoc Çoba pozon së bashku me famijen e tij. Ndoc Çoba (1870-1945), veprimtar politik, pjesëmarrës në Kuvendin e Vlorës, përfaqësues i Shkodrës në Kongresin e Lushnjës, Ministër i Financave (1920), kryetar i...

A e dini se: Çdo 41 sekonda në botë shitet një veturë Golf

I lindur për të zëvendësuar Volkswagen Beetle, sot vetura Volkswagen Golf, që festoi 45-vjetorin e krijimit, është në gjeneratën e saj të shtatë, ndërkohë që në horizont duket edhe Golf 8. Një histori e shpikjeve të mëdha teknologjike.Më poshtë renditen disa fakte interesante...

Elif Shafak: Si shkrimtarë ne jemi të hipnotizuar nga fjalët, por ndoshta edhe më shumë, me zbrazëtinë mes tyre

“Je duke e shqiptuar gabim,” më thotë djali im dhjetëvjeçar. “Shqiptohet s-qui-rr-el!’ Duke e mbajtur kokën lart, si ai boksieri që e di se ndeshja nuk do të përfundojë mirë, por e ka ndarë mendjen ta marrë goditjen...

Hölzl me biçikletë pa gjithë brigjet e Europës: Larg steriotipeve, shqiptarët banorët më të mirë që kam takuar

Çiklisti Sebastian Hölzl ka kryer 32 mijë kilometra rreth e qark brigjeve të Europës për pesë vjet me radhë. Gjatë kësaj kohe ai ka mësuar shumë njerëz të rinj dhe kultura të ndryshme. Gjithçka, përkundër kufizimeve. Hölzl përndryshe ka...

Lexo dhe:

Si ndikon shiu në disponimin tonë?

Ka shumë mënyra se si ndikon shiu në sjelljen e njerëzve. Pse niveli i krimeve bie kur qielli është i hapur?...

Franca: Hiqeni ose suspendojeni taksën

Ambasada e Francës në Prishtinë ka thënë se taksa 100 për qind, e vendosur para më shumë se tre muajsh ndaj produkteve...

10 klubet më të mëdha në botë

Real Madrid është zgjedhur nga revista e njohur franceze, “France Football”, si klubi më i madh në botë. Për...

Drashkoviq: Serbia është ishull në oqeanin NATO-s dhe BE-së

Lideri i Lëvizjes së Përtëritjes Serbe (LPS) Vuk Drashkoviq ka deklaruar sot se shumica e njerëzve në Serbi nuk e dinë se...

Media austriake: Thaçi nën presionin e Bolton dhe Gjykatës Speciale, përgatitet një tension në...

Prej në kohën kur presidenti Hashim Thaçi ka filluar të mbështesë shkëmbimin e territoreve me Serbinë, verën e kaluar, ka filluar të...