21.6 C
Skopje
Monday, March 25, 2019
Vendi per Reklame

Për çfarë mund ta përdorim mjaltin?!

Mjalti prodhohet nga bletët duke përdorur nektarin e luleve të ndryshme. Shija, aroma dhe cilësia e mjaltit, përcaktohen nga lloji i lules nga e cila prodhohet nektarina, por lulet më të mira që ndikojnë në cilësinë e mjaltit, janë tërfili dhe lulja...

Nikotina, problemet që vijnë nga varësia e saj

Duhanpirësit kanë nevojë për mbështetje dhe trajtim efektiv kur dëshirojnë të heqin varësinë e tyre. Këtë e thotë edhe Docent Tellervo Korhonen, i cili ka studiuar pirjen e duhanit dhe mungesën e nikotinës për më shumë se njëzet...

Vdes vajza nga virusi AH1N1, në Klinikën Infektive në Nish

Ai tha se vajza ka vdekur për shkak të dëmtimit të mushkërive, se ajo kishte sëmundje kronike dhe se klinika e ka marrë dy javë më parë në trajtim. "Pacienti kishte një gjendje shumë të rënd klinike të dëmtimit...

Ushqimet që nuk duhet t’i konsumoni në mëngjes

Të gjithë e dimë që mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës dhe që nuk duhet evituar për asnjë arsye. Por nxitimi është armiku i mirëqenies, për më tepër që për një vakt të shëndetshëm nuk duhet shumë kohë, por organizim...

Nëse ka ngrohje globale, pse është kaq ftohtë?

Ashtu si çdo dimër, acari në Evropë dhe vorbullat polare në Shtetet e Bashkuara i shtyjnë një pjesë të njerëzve (të cilët nuk e dinë dallimin mes motit dhe klimës) të mohojnë realitetin e ngrohjes globale. E vërteta, megjithatë,...

Cilat ushqime përmirësojnë disponimin tuaj?

Dietat në këtë kohë janë shumë të rëndësishme, duke ditur se shumë njerëz vuajnë nga mbipesha. Por e rëndësishme është se ekzistojnë ushqime që mund të përmirësojnë disponimin tuaj kur ju jeni në krizë për ushqim.

Lamtumirë këtyre ushqimeve pas moshës 30 vjeçare

Ushqimi i tepërt shkakton sëmundje në çdo moshë, por pasi të kalojmë të 30-tat trupat tanë bëhen në mënyrë progresive më pak të aftë për të toleruar ushqimin jo të shëndetshëm. Kosi me fruta Do...

Mishi i skuqur i pulës shkakton rreziqe të frikshme

Një studim i ri ka zbuluar se ushqimi i skuqur thellë, duke përfshirë pulën dhe peshkun, rrit rrezikun e vdekjes së parakohshme. Studiuesit nga Universiteti i Iowa-s gjetën ushqimet e skuqura rrisin rrezikun e vdekjes me 8%, krahasuar me...

Pse në qytetet e mëdha gripi zgjat më shumë?

Kush jeton në qytete të mëdha ka më shumë probabilitet të semurët sepse gripi zgjat më shumë. Është pse, të jetë e qartë, nuk ekzistojnë metropole pak apo më shumë të sigurta. Këtë e tregon një studim i bazuar në një analizë...

Mungesa e vëmendjes, problematikat dhe simptomat e ADHD-Së

Vëmendja funksionon si një filtër që vendos se ç'mund të mbahet mend. Kur një individ nuk tregon vëmendje, kjo gjendje konsiderohet si çrregullim i vëmendjes. Bën gabime të shpeshta pakujdesie, nuk i kushton vëmendje detajeve, duket sikur nuk dëgjon kur i flasin, shpërqendrohet...

Lexo dhe:

Sipas informacioneve jozyrtare shoferi ishte i pergjumur

"Situata ishte vërtetë dramatike. Autobusi ishte i rrotulluar në anën tjetër. Unë me zjarrfikësit hymë në autobus. Brenda ishin katër udhëtar të bllokuar, ndërsa...

Zoran Zaev me përkrahjen më të madhe për kryetar të shtetit (Grafikoni)

Sipas një ankete të realizuar për televizionin Telma, kryeministri aktual Zoran Zaev gëzon përkrahje më të madhe nga të anketuarit, gjegjësisht 12.4 për qind...

Bërnabiq: Nuk na intereson SHBA-ja, lobojmë kundër Kosovës

Kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq ka thënë se SHBA-ja ka kërkuar që Serbia të ndalohet së lobuari për tërheqje njohjesh së pavarësisë...

BE-ja kërkon nga Kosova e Serbia të vazhdojnë dialogun pa kushtëzime

Bashkimi Evropian e ka quajtur provokim vendimin e Qeverisë së Kosovës për rritjen e taksës në 100 për qind ndaj importit të produkteve serbe. Kështu,...

Sekretari gjeneral i VMRO-DPMNE: Nuk do të bojkotojmë zgjedhjet presidenciale

Sekretari gjeneral i VMRO-DPMNE, Igor Janushev, në emisionin "Top Tema" të televizionit Telma, ka deklaruar se VMRO-DPMNE nuk do t'i bojkotoj...