31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

Dobitë e hurmës, fruta që i mbijetoi bombës atomike

Hurmat janë ndër frutat më të pëlqyera nga njerëzit. Kjo frutë ndryshe quhet edhe si “fruta e paqes” për shkak që i ka mbijetuar bombës atomike në Nagasaki. Origjina e hurmave është nga kontinenti aziatik dhe rriten në pemën...

Këto tri ushqime ju mbrojnë nga kanceri dhe jua zgjasin jetën

Ushqimi i pasur me kafe, me fruta dhe me perime mund t’ju mbrojë nga kanceri i gjirit, sepse shkencëtarët kanë ardhur në përfundim se ushqimi i pasur me acid folik është i shkëlqyeshëm për zvogëlimin e rrezikut nga kanceri i gjirit në...

Pijet që pastrojnë mëlçinë ndërsa jeni në gjumë

Mëlçia është një nga organet më të mëdha në organizëm. Ajo ndihmon në eliminimin e mbetjeve të ndryshme nga organizmi dhe përpunimin e ushqyesve dhe medikamenteve. Konsumi i tepërt i alkolit dhe ushqimeve jo të shëndetshme mund të shkaktojë...

Epidemia e fruthit, vaksinim i obligueshëm edhe për nxënësit e shkollave fillore

Pas shpalljes së epidemisë së fruthit në të gjithë vendin, ministri i shëndetësisë ka deklaruar se fëmijët e pa vaksinaur, nuk do të pranohen as në shkolla fillore. Edhe pse sipas ligjit arsimi fillor është i obligueshëm, Filipçe...

Maqedoni, epidemia e fruthit mund të zgjas me muaj të tërë

Ministri Filipçe ka apeluar për vaksinim të menjëhershëm të pa vaksinaurve duke paralajmëruar se epidimia e fruthit mund të zgjas me muaj të tërë. "Sa më shumë të pa vaksinaur të vaksinohen, aq më shpejt do t'i jepet...

Si ndikon shiu në disponimin tonë?

Ka shumë mënyra se si ndikon shiu në sjelljen e njerëzve. Pse niveli i krimeve bie kur qielli është i hapur? Sa shumë ndikon vërtet shiu në disponimin dhe sjelljen e njerëzve? Në vitin 2008, disa shkencëtarë...

Vulin: Më vjen keq që NATO-ja nuk e pranon gabimin me bombardimet

Ministri i Mbrojtjes Aleksandar Vulin thotë se i vjen keq që NATO nuk ka guxim të thotë që bombardimet e Jugosllavisë ishin një gabim, nëse jo një krim i tmerrshëm. “Dhe ishte një krim,” tha Vulin, duke komentuar deklaratën...

Përzierja e çajrave për tretje gurësh

Shpesh ndodh që mjekësia popullore shëron më mirë dhe pa efekte anësore sëmundjet që nuk po u gjendet derman nga mjekësia profesionale. Portali “Foldrejt.com”, edhepse nuk është i specializuar në këtë fushë, ka hasur në një libër të vjetër të kohës së...

Ushqimet e shëndetshme të verës

Mundësitë për të shijuar këtë stinë të vitit janë të panumërta. Noti, kampingu, plazhi apo mbrëmjet verore të shoqëruar me ushqimet e zgarës janë disa prej aktiviteteve më të preferuara gjatë verës. Por nga ana tjetër kjo stinë shoqërohet...

Të mirat e çiklizmit

Biçikleta u bën mirë të gjithëve dhe ka një mori avantazhesh për gratë. E rëndësishme është që të respektohen rregullat e qarkullimit rrugor dhe të ngitet mirë. Më poshtë mund të lexoni këshillat për avantazhet dhe disavantazhet e saj.

Lexo dhe:

Shkenctarja me mbulesë nga Maqedonia flet 8 gjuhë, ligjëron në univeristetin zviceran

Arlinda Amiti ka lënë gjurmë në Zvicër me suksete në fushën e dijes. Edhe pse është shumë e re në moshë, ajo zotëron 8...

Ndotja e madhe e ajrit në Shkup

Aplikacioni “Ajri im”, i cili njofton për tregon për ndotjen e ajrit në Maqedoni, sot që nga mëngjesi deri më tani l tregon grimcat...

Dalje e ulët në Gostivar

Deri në ora 10 në Gostivar është shënuar dalje relativisht e ulët. Dalja deri në ora 10.00 shënohet të ketë qenë 2.023%.

Zaev për DW: Me BDI-në të hënën do të bisedojmë për zgjedhjet presidenciale

Kryeministri dhe kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev në intervistë për “Deutsche Welle”, njoftoi se nesër do të ketë takim me partnerët e...

100%..!

Përse jeni shqetësuar zotëri? Ndodhi, pra! Historia aty për aty përsëritet! Ka ardhur koha që edhe ne të kërkojmë diçka në këmbim; Ju kemi dhënë një dorë të...