24.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2019
Vendi per Reklame

Pijet e gazuara po shkatërrojnë organizmin tonë!

Të tejmbushura me sheqer dhe substanca kimike me zero vlera ushqyese, pijet e gazuara janë një ndër ushqimet që duhet të hiqni dorë me patjetër, sidomos fëmijët. Studime të ndryshme kanë vërtetuar se këto pije kanë efekte shumë të dëmshme për shëndetin e tyre. Ja...

FDA paralajmëron: Disa antibiotikë mund të shkaktojnë ANEURIZËM TË AORTËS

Administrata amerikane e ushqimit dhe barërave paralajmëroi këtë javë se përfitimet e antibiotikëve të fluorokinolonit mund t'i tejkalojnë rreziqet - të cilat përfshijnë ANEURIZMIN E AORTËS për disa pacientë, sipas hulumtimeve të fundit. Hulumtimi është i bazuar në raportet e problemeve të pacientëve dhe...

A është çokollata e zezë e shëndetshme?

Mund të konsumoni çokollatë të zezë pa u ndjerë në faj madje edhe përditë pasi ajo ka komponime që ofrojnë përfitime shëndetësore. Megjithatë sasia që do konsumoni është e rëndësishme, pasi sasi të mëdha kontribuojnë me yndyrë, sheqer dhe kalori shtesë dhe mohojnë përfitimet shëndetësore....

Konsumimi i rregullt i mjaltit parandalon këto sëmundje

Konsumimi i mjaltit i ofron njeriut një dobi të madhe, këtë dobi nuk mund ta gjesh tek produktet tjera, mjalti është një produkt me një efekt pozitiv të pashoq në trupin e njeriut. Antioksidantët e mjaltit parandalojnë sëmundjet e zemrës dhe forcojnë imunitetin. Nëse...

Shtëpitë e Shëndetit me shërbim shëndetësor për fëmijë 24 orë në ditë

Nga sot do të vihen në funksion tre pika të kujdestarisë në Shtëpitë e Shëndetit në Shkup, edhe atë në poliklinikat në Bit Pazar, Jane Sandanski dhe në Gjorgje Petrov, ku qytetarët do të mundë të marrin ndihmë mjekësore për fëmijët e...

Nikotina pastrohet me këto ushqime!

Pasi të keni braktisur konsumimin e duhanit trupi juaj ka nevoj që të merr ushqimet e caktuar për ta pastruar prezencën e nikotinës në trup, andaj këto janë disa nga ushqimet e caktuara që ndihmojnë organizmin të pastrohet shpejt nga nikotina. Spinaqi Acidi folik është shumë...

Vdes vajza nga virusi AH1N1, në Klinikën Infektive në Nish

Ai tha se vajza ka vdekur për shkak të dëmtimit të mushkërive, se ajo kishte sëmundje kronike dhe se klinika e ka marrë dy javë më parë në trajtim. "Pacienti kishte një gjendje shumë të rënd klinike të dëmtimit...

Cilat janë temat më të kilikuara në mjekësi për vitin 2018?

Kur kanë mbetur edhe 2 ditën në përfundim të 2018-ës do të hedhim një vështrim mbi përparimet mjekësore dhe kërkimet shëndetësore që kanë zgjuar interesim më të madh gjatë 2018-ës. Ky vështrim bëhet duke u bazuar në  gazetën Medical News Today. Dietat dhe të...

Çiklizmi është forma më e lumtur e transportit

Një studim sapo e ka konfirmuar atë çfarë çdo çiklist e din. Hulumtimi i ri ka studiuar metodat ditore të transportit dhe mirëqenien emocionale – efektet që i ka mënyra e transportit, gjatësia, shoqëria, etj. dhe ka zbuluar...

Tri sportet që të dobësojnë më shpejt

Sipas hulumtimeve ndërkombëtare të bëra në Universitetin e Sidneit, tenisi, noti dhe aerobia janë tre sportet më të mira për shëndetin. Ndërsa futbolli dhe vrapimi janë më pak të dobishme dhe nuk e parandalojnë mundësinë e vdekjes së hershme.

Lexo dhe:

FMN kalkuloj borxhin për secilin banorë të botës

Të dhënat më të reja nga FMN thonë se borxhi global në vitin 2017 është tre herë më i madh se produkti i brendshëm...

Haradinaj: Asnjë qytetarë nuk ik nga Kosova nëse liberalizohen vizat

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj shprehet i bindur se asnjë qytetarë i Kosovës nuk do të ik nga vendi nëse liberalizohen vizat. Ai thotë...

Sipas raporti të BB “Qiejt e Errur” e thekson ndikimin e luftës tregtare në...

Raporti, i quajtur “Qiejt e Errur”, bën të ditur se rritja ekonomike botërore është ngadalësuar, tensionet tregtare qëndrojnë të larta dhe rreziqet...

Kremlini zbulon atë që Putini i tha Thaçit

Presidenti Rus Vladimir Putin zhvilloi një bisedë të shkurtër me presidentin e Republikës të Kosovës Hashim Thaçi në Paris. Sipas të përditshmes ruse Sputnik raportohet...

20 vjet nga masakra e Reçakut, më 15 janar 1999 në Reçak të Shtimjes...

Kanë filluar homazhet në fshatin Reçak të Shtimjes në shënimin 20 vjetorit të masakrës që kryen forcat serbe ndaj popullatës civile shqiptare.