11.9 C
Skopje
Thursday, April 25, 2019
Vendi per Reklame

Pijet e gazuara po shkatërrojnë organizmin tonë!

Të tejmbushura me sheqer dhe substanca kimike me zero vlera ushqyese, pijet e gazuara janë një ndër ushqimet që duhet të hiqni dorë me patjetër, sidomos fëmijët. Studime të ndryshme kanë vërtetuar se këto pije kanë efekte shumë të dëmshme për shëndetin e tyre. Ja...

FDA paralajmëron: Disa antibiotikë mund të shkaktojnë ANEURIZËM TË AORTËS

Administrata amerikane e ushqimit dhe barërave paralajmëroi këtë javë se përfitimet e antibiotikëve të fluorokinolonit mund t'i tejkalojnë rreziqet - të cilat përfshijnë ANEURIZMIN E AORTËS për disa pacientë, sipas hulumtimeve të fundit. Hulumtimi është i bazuar në raportet e problemeve të pacientëve dhe...

Konsumimi i rregullt i mjaltit parandalon këto sëmundje

Konsumimi i mjaltit i ofron njeriut një dobi të madhe, këtë dobi nuk mund ta gjesh tek produktet tjera, mjalti është një produkt me një efekt pozitiv të pashoq në trupin e njeriut. Antioksidantët e mjaltit parandalojnë sëmundjet e zemrës dhe forcojnë imunitetin. Nëse...

Nikotina pastrohet me këto ushqime!

Pasi të keni braktisur konsumimin e duhanit trupi juaj ka nevoj që të merr ushqimet e caktuar për ta pastruar prezencën e nikotinës në trup, andaj këto janë disa nga ushqimet e caktuara që ndihmojnë organizmin të pastrohet shpejt nga nikotina. Spinaqi Acidi folik është shumë...

Shtëpitë e Shëndetit me shërbim shëndetësor për fëmijë 24 orë në ditë

Nga sot do të vihen në funksion tre pika të kujdestarisë në Shtëpitë e Shëndetit në Shkup, edhe atë në poliklinikat në Bit Pazar, Jane Sandanski dhe në Gjorgje Petrov, ku qytetarët do të mundë të marrin ndihmë mjekësore për fëmijët e...

A është çokollata e zezë e shëndetshme?

Mund të konsumoni çokollatë të zezë pa u ndjerë në faj madje edhe përditë pasi ajo ka komponime që ofrojnë përfitime shëndetësore. Megjithatë sasia që do konsumoni është e rëndësishme, pasi sasi të mëdha kontribuojnë me yndyrë, sheqer dhe kalori shtesë dhe mohojnë përfitimet shëndetësore....

Vdes vajza nga virusi AH1N1, në Klinikën Infektive në Nish

Ai tha se vajza ka vdekur për shkak të dëmtimit të mushkërive, se ajo kishte sëmundje kronike dhe se klinika e ka marrë dy javë më parë në trajtim. "Pacienti kishte një gjendje shumë të rënd klinike të dëmtimit...

Cilat janë temat më të kilikuara në mjekësi për vitin 2018?

Kur kanë mbetur edhe 2 ditën në përfundim të 2018-ës do të hedhim një vështrim mbi përparimet mjekësore dhe kërkimet shëndetësore që kanë zgjuar interesim më të madh gjatë 2018-ës. Ky vështrim bëhet duke u bazuar në  gazetën Medical News Today. Dietat dhe të...

Klinika e ORL-së në QKUK i shpëton jetën fëmijës 17 muajsh

Ekipi mjekësor i Klinikës së Otorinolaringologjisë (ORL) ka shpëtuar jetën e fëmijës E. R (2017), i cili me autoambulancë në gjendje të rënduar ishte sjellë nga Spitali i Përgjithshëm në Ferizaj, si pasojë e përtypjes së kikirikëve. Në njoftim thuhet se në pranim, mjeku kujdestar...

Ushqimet që shkaktojnë kancerin!?

1-Vajrat e hidrogjenizuara Vajrat e hidrogjenizuara gjenden në të gjitha llojet e ushqimit. Të tilla si ushqimi i para-paketuar, ushqimi i shpejtë dhe margarina.  Këto vajra dikur ishin vajra bimore, por pastaj u përpunuan në yndyrna...

Lexo dhe:

Barcelona fiton ‘me zor’, Messi shënon prej penaltisë (VIDEO)

Teksa pritej që Barcelona të shpërthente me gola ndaj Valladolid, ndodhi krejt e kundërta. ‘Blaugranasit’ fituan me rezultat minimal...

Trump anulon bisedimet me Putin?

“Nuk më pëlqen agresioni”, citohet të ketë thënë shefi i Shtëpisë së Bardhë. Trump pohoi për “Washington Post” se është në pritje të raportit të...

LSDM në dilemë mes dy kandidatëve për kryetarë shteti

Stevo Pendarovski duket të jetë kandidati më i pëlqyer i elektoratit për President. Këtë e tregon anketa e LSDM-së e bërë në...

Sa mund t’i kushtojë ‘Facebook-ut’ një orë ‘blackout’?!

Kohët e fundit rrjetet sociale ‘Facebook’, ‘Instagram’ dhe ‘Whatsapp’ po përballen me probleme të vazhdueshme teknike duke ndërprerë për disa orë shërbimin...

Zaevi: Shqiptarët do na mbështesin sepse votën e tyre nuk e hedhin në kosh

Kryeministri Zoran Zaev pret mbështetje edhe më të madhe të shqiptarëve se ajo e viti 2016. Sipas tij qytetarët janë të vetëdijesuar...