31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

Ushqimet e shëndetshme të verës

Mundësitë për të shijuar këtë stinë të vitit janë të panumërta. Noti, kampingu, plazhi apo mbrëmjet verore të shoqëruar me ushqimet e zgarës janë disa prej aktiviteteve më të preferuara gjatë verës. Por nga ana tjetër kjo stinë shoqërohet...

Ushqimet që shkaktojnë kancerin!?

1-Vajrat e hidrogjenizuara Vajrat e hidrogjenizuara gjenden në të gjitha llojet e ushqimit. Të tilla si ushqimi i para-paketuar, ushqimi i shpejtë dhe margarina.  Këto vajra dikur ishin vajra bimore, por pastaj u përpunuan në yndyrna...

Çfarë të mira sjell për organizmin lëkura e limonit

Nëse e keni hedhur lëvoren e limonit deri më tani, ju bashkë me të keni hedhur pesë deri në dhjetë herë më shumë vitamina se sa që ndodhen në limon. Lëkura e limonit përmban një numër të vitaminave,...

Ushqimet që ju ndihmojnë në mbrojtjen e syve

Aktivitetet e shumta që njeriu ka gjatë ditës, para kompjuterit, telefonit, ambienteve të ndotura, ndikojnë në shikimin e njeriut. Është e rëndësishme të ndiqni disa këshilla për të mbrojtur sytë. Ndër mënyrat më të mira për mbrojtjen e syve, është kujdesi gradual përmes ushqimeve...

Mungesa e vëmendjes, problematikat dhe simptomat e ADHD-Së

Vëmendja funksionon si një filtër që vendos se ç'mund të mbahet mend. Kur një individ nuk tregon vëmendje, kjo gjendje konsiderohet si çrregullim i vëmendjes. Bën gabime të shpeshta pakujdesie, nuk i kushton vëmendje detajeve, duket sikur nuk dëgjon kur i flasin, shpërqendrohet...

Pse në qytetet e mëdha gripi zgjat më shumë?

Kush jeton në qytete të mëdha ka më shumë probabilitet të semurët sepse gripi zgjat më shumë. Është pse, të jetë e qartë, nuk ekzistojnë metropole pak apo më shumë të sigurta. Këtë e tregon një studim i bazuar në një analizë...

Këto tri ushqime ju mbrojnë nga kanceri dhe jua zgjasin jetën

Ushqimi i pasur me kafe, me fruta dhe me perime mund t’ju mbrojë nga kanceri i gjirit, sepse shkencëtarët kanë ardhur në përfundim se ushqimi i pasur me acid folik është i shkëlqyeshëm për zvogëlimin e rrezikut nga kanceri i gjirit në...

Mjekët i japin 15 birra për t’ia shpëtuar jetën

Njerëzit pëlqejnë të tregojnë e të dëgjojnë histori kur e kanë tepruar me pijen, por pak mund të thonë se kishin pirë aq shumë sa edhe mjekët u detyruan t’u japin 15 birra për t’i mbajtur në jetë. Në...

Përkëdhelja ulë dhimbjet tek foshnjat

Përkëdhelja e lehtë e foshnjave ulë aktivitetin në trurin e tyre që lidhet me eksperienca të dhimbshme, ka treguar një studim i realizuar së fundmi. Hulumtuesit nga Universiteti Oxford dhe Liverpool John Moores, kanë monitoruar aktivitetin e trurit të...

Vdes vajza nga virusi AH1N1, në Klinikën Infektive në Nish

Ai tha se vajza ka vdekur për shkak të dëmtimit të mushkërive, se ajo kishte sëmundje kronike dhe se klinika e ka marrë dy javë më parë në trajtim. "Pacienti kishte një gjendje shumë të rënd klinike të dëmtimit...

Lexo dhe:

Në Maqedoni, 60 njerëz janë lënduar gjatë festës së Vitit të Ri

Festa e Vitit të Ri për 24 qytetarë ka përfunduar në Klinikën e Toksikologjisë, të cilët janë pranuar në gjendje të alkoolizuar.

Maratona e Shkupit, 12 mijë njerëz nga vende të ndryshme (VIDEO)

Me mijëra sportistë dhe jo vetëm, kanë vërshuar rrugët e Shkupit, secili në mënyrën e tij, për të marrë pjesë në Maratonën...

Cilat janë temat më të kilikuara në mjekësi për vitin 2018?

Kur kanë mbetur edhe 2 ditën në përfundim të 2018-ës do të hedhim një vështrim mbi përparimet mjekësore dhe kërkimet shëndetësore që kanë zgjuar...

Anulohen aktivitete kulturore për shkak të tragjedisë së rëndë

Në të gjitha institucionet kulturore në Shkup dhe qytete tjera janë anuluar shfaqje kulturore, koncerte dhe aktivitete të tjera, pas shpalljes së...

Nostalgji Ramazani

Shfaqja e shpeshtë e nostalgjisë tek një individ ska se si të intepretohet ndryshe veç si shenjë e pleqërisë. Muaji Ramazan në...