14 C
Skopje
Monday, August 19, 2019
Vendi per Reklame

A qëndroni gjatë para kompjuterit? Atëherë ju keni nevojë për këtë vitaminë…

Sytë harxhojnë shumë rodopsinë, pigment fotosensitiv, që është i nevojshëm për të parë sa më mirë. Vitamina A luan rol të rëndësishëm në prodhimin e rodopsinës. Njerëzit të cilët duhet ta zvogëlojnë marrjen e yndyrave dhe kolesterolit, mund të...

Sheqeri për fëmijët, njësoj si alkooli: dëmton mëlçinë dhe trurin

Megjithatë, nëse jeni për zakonin e dhënies së karameleve dhe ushqimeve me sheqer fëmijës tuaj, ju mund ta lëndoni fëmijën pa e kuptuar atë. Një studim në Mbretërinë e Bashkuar, ka treguar se sheqeri i konsumuar nga fëmijët mund të shkaktojë dëmtime...

Çiklizmi është forma më e lumtur e transportit

Një studim sapo e ka konfirmuar atë çfarë çdo çiklist e din. Hulumtimi i ri ka studiuar metodat ditore të transportit dhe mirëqenien emocionale – efektet që i ka mënyra e transportit, gjatësia, shoqëria, etj. dhe ka zbuluar...

Për çfarë mund ta përdorim mjaltin?!

Mjalti prodhohet nga bletët duke përdorur nektarin e luleve të ndryshme. Shija, aroma dhe cilësia e mjaltit, përcaktohen nga lloji i lules nga e cila prodhohet nektarina, por lulet më të mira që ndikojnë në cilësinë e mjaltit, janë tërfili dhe lulja...

Nikotina, problemet që vijnë nga varësia e saj

Duhanpirësit kanë nevojë për mbështetje dhe trajtim efektiv kur dëshirojnë të heqin varësinë e tyre. Këtë e thotë edhe Docent Tellervo Korhonen, i cili ka studiuar pirjen e duhanit dhe mungesën e nikotinës për më shumë se njëzet...

Vdes vajza nga virusi AH1N1, në Klinikën Infektive në Nish

Ai tha se vajza ka vdekur për shkak të dëmtimit të mushkërive, se ajo kishte sëmundje kronike dhe se klinika e ka marrë dy javë më parë në trajtim. "Pacienti kishte një gjendje shumë të rënd klinike të dëmtimit...

Ushqimet që nuk duhet t’i konsumoni në mëngjes

Të gjithë e dimë që mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës dhe që nuk duhet evituar për asnjë arsye. Por nxitimi është armiku i mirëqenies, për më tepër që për një vakt të shëndetshëm nuk duhet shumë kohë, por organizim...

Nëse ka ngrohje globale, pse është kaq ftohtë?

Ashtu si çdo dimër, acari në Evropë dhe vorbullat polare në Shtetet e Bashkuara i shtyjnë një pjesë të njerëzve (të cilët nuk e dinë dallimin mes motit dhe klimës) të mohojnë realitetin e ngrohjes globale. E vërteta, megjithatë,...

Cilat ushqime përmirësojnë disponimin tuaj?

Dietat në këtë kohë janë shumë të rëndësishme, duke ditur se shumë njerëz vuajnë nga mbipesha. Por e rëndësishme është se ekzistojnë ushqime që mund të përmirësojnë disponimin tuaj kur ju jeni në krizë për ushqim.

Lamtumirë këtyre ushqimeve pas moshës 30 vjeçare

Ushqimi i tepërt shkakton sëmundje në çdo moshë, por pasi të kalojmë të 30-tat trupat tanë bëhen në mënyrë progresive më pak të aftë për të toleruar ushqimin jo të shëndetshëm. Kosi me fruta Do...

Lexo dhe:

Shqipëria të enjten ratifikon Protokollin për anëtarësimin në NATO

Kuvendi i Shqipëri të enjten pritet ta ratifikojë Protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO. Kryeparlamentari Gramoz Ruçi pas...

Trajko Sllaveski: Me presion e ndryshuan emrin e shtetit

Ish-ministri i Financave dhe anëtar i VMRO-DPMNE-së, Trajko Sllaveski në intervistë për “Al Jazeera” e përshkroi marrëveshjen e Prespës.

Lëshohet urdhër arresti, policia kërkon Gruevskin

Ministria e Punëve të Brendshme pas njoftimit nga Gjykata Penala që nuk ka mundur të gjejë të akuzuarin Nikolla Gruevski për t’i dorëzuar vendimin...

Si të bëhesh një hanëme Stambolli?

Komuna e Bagcilar e Stambollit, ka organizuar një kurs për dukimin e gruas, me kohëzgjatje 2 orë brenda javës. Për dallim nga...

Zaevi për momentin nuk ka kohë të takohet me “Ta shpëtojmë Kodrën e...

Kryeministri Zaev e dini se është gjithmonë i hapur për takime me OJQ-të dhe qytetarët. Në këtë moment, nuk kam konfirmim...