31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

Mishi i skuqur i pulës shkakton rreziqe të frikshme

Një studim i ri ka zbuluar se ushqimi i skuqur thellë, duke përfshirë pulën dhe peshkun, rrit rrezikun e vdekjes së parakohshme. Studiuesit nga Universiteti i Iowa-s gjetën ushqimet e skuqura rrisin rrezikun e vdekjes me 8%, krahasuar me...

Pse në qytetet e mëdha gripi zgjat më shumë?

Kush jeton në qytete të mëdha ka më shumë probabilitet të semurët sepse gripi zgjat më shumë. Është pse, të jetë e qartë, nuk ekzistojnë metropole pak apo më shumë të sigurta. Këtë e tregon një studim i bazuar në një analizë...

Mungesa e vëmendjes, problematikat dhe simptomat e ADHD-Së

Vëmendja funksionon si një filtër që vendos se ç'mund të mbahet mend. Kur një individ nuk tregon vëmendje, kjo gjendje konsiderohet si çrregullim i vëmendjes. Bën gabime të shpeshta pakujdesie, nuk i kushton vëmendje detajeve, duket sikur nuk dëgjon kur i flasin, shpërqendrohet...

Mjekët i japin 15 birra për t’ia shpëtuar jetën

Njerëzit pëlqejnë të tregojnë e të dëgjojnë histori kur e kanë tepruar me pijen, por pak mund të thonë se kishin pirë aq shumë sa edhe mjekët u detyruan t’u japin 15 birra për t’i mbajtur në jetë. Në...

Si t’i largoni dhimbjet e fytit

Shpëlarja e fytit me lëngje apo konsumimi i lëngjeve është mënyra më e efektshme për vrasjen e baktereve dhe lehtësimeve të simptomave te fyti i pezmatuar, sidomos me rastin e ftohjes Kripë dhe ujë Ky ...

Çfarë të mira sjell për organizmin lëkura e limonit

Nëse e keni hedhur lëvoren e limonit deri më tani, ju bashkë me të keni hedhur pesë deri në dhjetë herë më shumë vitamina se sa që ndodhen në limon. Lëkura e limonit përmban një numër të vitaminave,...

Çfarë duhet të konsumoni çdo ditë në mëngjes?

Një studim ka treguar se njerëzit që nuk hanë fare mëngjes kanë 450 herë më shumë shance të bëhen obez nga ata që konsumojnë rregullisht mëngjes të ekuilibruar mirë. Menyja ideale për vaktin e mëngjesit:

Sëmundjet sezonale, mjetet natyrore për fëmijët

I ftohti dhe sëmundjet: duket një kombinim i pamundur për t’u ndarë, por të përpiqesh të frenosh kollën dhe të ftohtin, duke mbështetur sistemin imunitar të fëmijëve, është e mundur. Jo vetëm që është e domosdoshme të përmirësohet dieta, e cila duhet...

MSH: Deri tani 1.069 fëmijë kanë marrë vaksinën MRP

Gjatë ditës së sotme, deri në orën 13 janë vaksinuar 11 fëmijë me vaksinën MRP. Deri tani janë vaksinuar 1.069 fëmijë, Për momentin , nuk ka raste të reja të konfirmuara të persona të infektuar me morbile ( fruthi) kumtoi Ministria e...

Rëndësia e vaksinimit

Debatet mbi rëndësinë e vaksinimit janë të përhershme, mbi dobinë dhe dëmet që mund t’i shkaktoj ajo. Mirëpo shumica e studiuesve mendojnë se vaksinimet mundësojnë eliminimin e shumë sëmundjeve infektive dhe nuk lejojnë që të përhapet efekti i tyre në organizmin tonë. Me anë të...

Lexo dhe:

Janusz Bugajski: E ardhmja e Maqedonisë do të jetë një imazh i zi …

Analisti i njohur amerikan dhe bashkëpunëtori i lartë i Qendrës për Analiza të Politikave Evropiane (SEPA) në Uashington ka dhënë paralajmërime të këqija për...

Shteti i Serbisë në Kosovë ka vrarë mbi 13 mijë civilë shqiptarë, ka dhunuar...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i ka përmendur me shifra të gjitha viktimat e luftës së fundit në Kosovë, të kryera nga agresori serb. Fjalimi...

Vdes një foshnje nga fruthi. A do ketë masa preventive?

Foshnja 13 muajsh nga Sveti Nikolla është viktima e dytë e fruthit. Nga komplikimet qe ka shkaktuar...

Negociatat hapin mundësi të reja për studentët dhe përfshirjen e tyre në proceset evropiane

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, sot prezantoi projektin “Me njohuri evropiane në kryeqytetin evropian” para studentëve të Fakulteteve Ekonomik...

Reagon Selmani: Reka e ka gabim, në tubim nuk isha në cilësinë e konsullit...

Ish kandidati presidencial, Imer Selmani u gjend në shënjestër të kritikave të opinionit për shkak të përkrahjes publike që i bëri kandidatit...