31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

Zymergen investon $400 milion shtesë për mikrobet e saj gjenetikisht të modifikuara, me ndihmën e Soft Bank Vision Fund

Zymergen, kompani kjo vetëm pesë vite e vjetër e cila prodhon molekula për një spektër të gjërë industrish, sapo nënshkroi një investim $400 milionësh me një nga finansuesit e saj të hershëm Softbank Vision Fund. Edhe pse në kohët modern në botën e investimeve shumat...

Mandarina, fryt për të konsumuar në dimër

Mandarinat janë të shijshme, të dobishme dhe i kemi në çdo shtëpi sidomos në stinen e dimërit. Mandarinat janë një nga frutat më të njohura të agrumeve. E mbushur me shumë vitamina dhe minerale. Konsumimi i frutave si mandarinat , portokalli, sigurojnë trupin me ushqyes...

Shkupi, Tetova dhe Manastiri në listën e dhjetë qyteteve më të ndotura në Europë

Ajri i ndotur nuk është më risi për qytetarin e Maqedonisë, fatkeqësia është se qytetarit tani më iu është bërë gjendje normale, pavarësisht se në mesin e 10 qyteteve më të ndotura në Europë  tre qytete janë nga Maqedonia. Në këtë listë janë Shkupi,...

Sot, Dita Ndërkombëtare e Personave me Aftësi të Kufizuara

Sot më 3 dhjetor, është Dita Ndërkombëtare e Personave me Aftësi të Kufizuara. Asambleja e Kombeve të Bashkuara, në vitin 1992, shpalli 3 dhjetorin Ditë Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuara, me qëllim të promovimit të të kuptuarit të çështjeve mbi aftësinë e...

Klinika e ORL-së në QKUK i shpëton jetën fëmijës 17 muajsh

Ekipi mjekësor i Klinikës së Otorinolaringologjisë (ORL) ka shpëtuar jetën e fëmijës E. R (2017), i cili me autoambulancë në gjendje të rënduar ishte sjellë nga Spitali i Përgjithshëm në Ferizaj, si pasojë e përtypjes së kikirikëve. Në njoftim thuhet se në pranim, mjeku kujdestar...

Lexo dhe:

Moti sot

Sot, në republikën e Maqedonisë pritet të mbretërojë i kthjellët me vranësira të shtuara gjatl orëve të pasditës. Në këtë periudhë ditore, do të...

Ndërtohet rrugë e re ekspres nga Manastiri drejt Greqisë për dalje në detin Jon

Pas disa vitesh paralajmërime, shteti përfundimisht ka vendosur të fillojë projektimin e rrugës së re ekspres nga Manastiri deri në kufirin Maqedoni-Greqi....

Ministri: Për Lahutën Kosova nuk ka mund të bëjë asgjë sepse nuk është anëtare...

Kujtim Gashi Ministri i MKRS-së, në konferencën e fundvitit me gazetarë ndër të tjera ka folur edhe për ka folur edhe për instrumentin e...

“5S”, metoda japoneze që ju ndryshon dhe përmirëson punën

Objektivi “5S”, metodë japoneze, prej kohësh është përhapur në të gjithë botën dhe nuk ka shkollë për formimin dhe...

Stoltenberg kundër formimit të ushtrisë së Republikës së Kosovës

Sekretari gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg, sot ka telefonuar kryeministrin e Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, dhe presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiq, për t'i...