18 C
Skopje
Monday, May 20, 2019
Vendi per Reklame

Në Berlin- duhet te merr fund gjithcka për Thaçin dhe bandën e tij

Shkruan: Haki Abazi Sot, kur është bërë e qartë që në dialogun me Beogradin nuk flitej për interesat e Kosovës por pazarin e amnistisë së Thaçit dhe klanit të tij, është poashtu e qartë që ndarja e Kosovës...

Kriza dhe shpresa

Në dhjetor u kuptua se në Shqipëri asgjë nuk mund të vazhdonte si më parë. Masiviteti dhe intensiteti i protestave studentore nxorën në pah faktin se rinia universitare, si grupi më përfaqësues i shoqërisë, nuk do të pranonte më koordinatat e vjetra...

A do ta shpëtoj Azizi Perëndimin?

Mbrëmë, “Qendra Teatrore për Fëmijë” në çarshinë e Shkupit, ishte një tempull i vërtetë Dionisi, me të qeshura e të qara të përlotura. Të kesh një teatër në çarshi është bekim. Aq më tepër të kesh individ që  brengosen për gjendjen shpirtërore...

Grabitësit

Marrina në leksionin e sotëm u nis pak e përgjumur, sa do donte të bënte një dush para mësimit, të mund të kish larë dhe mendimet pa rrugëdalje që i endeshin në kokë si rroba të palara mire; hapur në ballkonin...

Midis të mirës dhe të bukurës

E mira dhe e bukura; janë dy shprehje shumë të pranishme në fjalorin e përditshmërisë. Ato i përdorim kur duam të përshkruajmë virtyret apo edhe vlerat e dikujt apo diçkaje. Në këtë mënyrë, mirësia perceptohet si virtyti më i lartë i një...

Patriotizmi ekonomik

Këto ditë në Shqipëri kemi një gjendje të tensionuar politike, e cila karakterizohet me diçka të pazakontë, si dorëheqja ose djegia e mandateve të deputetëve të opozitës. Vendi ndodhet në prag të zgjedhjeve, ndërsa në anën tjetër në mediet sociale, të shkruara dhe elektronike, zhvillohet...

Shqetësimet dhe zhgënjimet e SHBA-së ndaj liderëve dhe politikanëve të Kosovës

Vuk Jeremiç, ish-ministri i Jashtëm i Serbisë dhe ish-diplomati i Kombeve të Bashkuara, në revistën Buduzeri i diplomacisë ka deklaruar se administrata e presidentit të SHBA-ve, Donald Tramp, ndryshe nga paraardhësit, ka ndryshuar diskursin e politikës dhe se një gjë është e...

LAVDI BIJVE TË KOSHARES!

M’ushterrshin sytë nëse pushoj, Lirinë tënde me ëndërrue, Mallkue qoftë gjaku im, Nëse m’vrasin pa luftue. Agim Ramadani Dëshira e shpirtit, shprehur në vargjet e mësipërme...

Nga Çarshia e Shkupit me sloganin “Ne i takojmë Perëndimit”

Si për rastësi, në ditën e 1 prillit dhe nga Çarshia e Shkupit, kandidati i vetëm shqiptar për president Blerim Reka e nisi fushatën me mbishkrimin “Ne i takojmë Perëndimit!”. Është paksa interesante pasi njëra nga partitë që...

Metakomunikimet në simbolikën arkitekturore në Shqipëri

Ballkoni ishte plot lule, koreografi mullagash e zambakësh. Ndjellja e kafes së mëngjesit shijonte jo pak me ktë bisedë aromash e ngjyrash. Ajo që të bezdiste shikimin ishte një “saҫ’’ përbri ballkonit; zinte gjysmën e pamjes. Lloj mediash, para viteve...

Lexo dhe:

Talat Xhaferi sërish kundër ministres së drejtësisë

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi sërish kundër ministres së drejtësisë. Pasi Renata Deskoska tha se VMRO-DPMNE mos caktimin e seancës për votimin...

Pendarovski deri te Slijanovska: Dëno organizatorët e 27 prillit, pastaj flit për drejtësi

Kandidati presidencial Stevo Pendarovski duke ju kthyer ngjarjeve të 27 prillit para 2 vjetëve, ka deklauar se kjo ngjarje ka qenë episodi...

Klinika e ORL-së në QKUK i shpëton jetën fëmijës 17 muajsh

Ekipi mjekësor i Klinikës së Otorinolaringologjisë (ORL) ka shpëtuar jetën e fëmijës E. R (2017), i cili me autoambulancë në gjendje të rënduar ishte...

Marrëveshja me Serbin do të transformoj lidershipin politik dhe modelin qeverisës në Kosovë

Marrëveshja me Serbinë do të transformoj lidershipin dhe modelin e qeverisjes në Kosovë, gjithashtu nuk mund të pretendohet fitimi i votave më mbi këta...

Digjet katedralja Notre Dame në Paris (VIDEO – LIVE)

Digjet katedralja Notre Dame në Paris, njëri ndër objektet më të vjetra dhe më markante në Francë. Presidenti...