31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

ME KENË A MOS ME KENË …

(Pse pranvera e sivjetme ta kujton dimnin e acartë të motit 1956...) Dimën 1956... “Sutra ujutro u 8 sati podnesi svoje oružje u miliciskoj stanicu!” - ishte urdhni i prerë qi organet policore të UDB-së famëkeqe...

Nostalgji Ramazani

Shfaqja e shpeshtë e nostalgjisë tek një individ ska se si të intepretohet ndryshe veç si shenjë e pleqërisë. Muaji Ramazan në vete është disi nostalgjik. Është i tillë, krijon reminishencë ngaqë thelbi i tij është metafizik dhe tek individi që e...

Genti i rrugës së Kavajës

Mbi gjunjët mbledhur anës  rrugës së Kavajës kishte një libër të vjetër, shijonte leximin pa i bërë përshtypje  zhurma. Urbanët e kombinatit që vinin e shkonin ҫdo ҫerekore, grumbullonin njerëz si pas një lufte të frikshme pa marrë parasysh njgjeshjen e tyre...

KONTRASTE NDJENJASH

Ka njerëz që lexojnë libra dhe rrëmbehen pas tyre në ambiente të qeta e të zhurmshme, në thellësinë e natës, apo në agimin e mëngjesit. Ka njërëz që lexojnë ritme dhe i gjejnë ato kudo, në zemra, në qetësinë e liqenit, dallgët...

Në Berlin- duhet te merr fund gjithcka për Thaçin dhe bandën e tij

Shkruan: Haki Abazi Sot, kur është bërë e qartë që në dialogun me Beogradin nuk flitej për interesat e Kosovës por pazarin e amnistisë së Thaçit dhe klanit të tij, është poashtu e qartë që ndarja e Kosovës...

Kriza dhe shpresa

Në dhjetor u kuptua se në Shqipëri asgjë nuk mund të vazhdonte si më parë. Masiviteti dhe intensiteti i protestave studentore nxorën në pah faktin se rinia universitare, si grupi më përfaqësues i shoqërisë, nuk do të pranonte më koordinatat e vjetra...

A do ta shpëtoj Azizi Perëndimin?

Mbrëmë, “Qendra Teatrore për Fëmijë” në çarshinë e Shkupit, ishte një tempull i vërtetë Dionisi, me të qeshura e të qara të përlotura. Të kesh një teatër në çarshi është bekim. Aq më tepër të kesh individ që  brengosen për gjendjen shpirtërore...

Grabitësit

Marrina në leksionin e sotëm u nis pak e përgjumur, sa do donte të bënte një dush para mësimit, të mund të kish larë dhe mendimet pa rrugëdalje që i endeshin në kokë si rroba të palara mire; hapur në ballkonin...

Midis të mirës dhe të bukurës

E mira dhe e bukura; janë dy shprehje shumë të pranishme në fjalorin e përditshmërisë. Ato i përdorim kur duam të përshkruajmë virtyret apo edhe vlerat e dikujt apo diçkaje. Në këtë mënyrë, mirësia perceptohet si virtyti më i lartë i një...

Patriotizmi ekonomik

Këto ditë në Shqipëri kemi një gjendje të tensionuar politike, e cila karakterizohet me diçka të pazakontë, si dorëheqja ose djegia e mandateve të deputetëve të opozitës. Vendi ndodhet në prag të zgjedhjeve, ndërsa në anën tjetër në mediet sociale, të shkruara dhe elektronike, zhvillohet...

Lexo dhe:

Ministri i jashtëm Dimitrov i hyn garës për president!?

LSDM mendon të mbështes Ministrin e Jashtëm Nikolla Dimitrov si një kandidat për president të propozuar nga partia qeverisëse.

20% në Maqedoni, kundërthënie mes Ahmetit dhe Selës (Video)

Partitë shqiptare larg unifikimit për largimin e përcaktimit 20 për qind për gjuhën në Kushtetutë. Derisa pushteti thotë se rëndësi kanë proceset integruese, opozita...

Turqia do të hetojë nëse Google ka shkelur ligjin e konkurrencës

Autoriteti i konkurrencës i Turqisë ka deklaruar këtë të hënë. Është nisur një hetim për motori i kërkimit të internetit “Google”. Thuhet...

Eurodeputeti Ivo Vajgl: Reformat duhet të jenë të dukshme

Eurodeputeti Ivo Vajgl për “NOVA TV” deklaroi se të amnistuarit e hyrjes së dhunshme në Kuvend më 27 prill kanë bërë vepra...

Putin qorton Londrën për Brexit-in, respektoni vullnetin e popullit

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka kërkuar kryeministres britanike, Theresa May, të mos u nënshtrohet thirrjeve për një referendum të dytë në lidhje me...