31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

Integrimet ekonomike evropiane dhe historiku i saj

Një histori e shkurtër e integrimeve ekonomike evropiane Pas Luftës së Dytë botërore, kur Europa po kalonte krizat më të thella ekonomike, në Cyrih të Zvicrës, më 19 Shtator 1946, Winston Çerçill do të deklaronte… "gjatë gjithë kësaj kohe ekziston një zgjidhje… prap të ngrisim...

Si do të shpenzohet buxheti prej 3.44 miliard euro?

Qeveria dhe institucionet shtetërore planifikojnë të shpenzojnë një total prej 3.44 miliard euro në vitin e ardhshëm, dhe këtë duke e paraqitur në projekt-buxhet për vitin 2018. Ky është një buxhet 4.7% më i lartë krahasuar me vitin që po e lëmë, dhe më...

Je suis Tirana

Protesta është shprehja e pakënaqësisë ndaj një çështjeje të caktuar që ka të bëjë me shoqërinë. Nëpërmjet protestës, grupi i qytetarëve shpreh mospajtimin me vendimet e sjellura nga pushteti e që kanë të bëjnë me jetën e tyre. Format e protestës janë nga më...

Reflektim mbi qeverisjen dhe politikat makroekonomike

Kthimi i stabilitetit politik dhe përparimi drejt zgjidhjes së mosmarrëveshjes së emrit me Greqinë kanë rritur dukshëm perspektivat për hapjen e negociatave të pranimit në Bashkimin Evropian (BE) në një pritje më shumë se dymbëdhjetë vjet prej marrjes së statusit të kandidatit. Reformat strukturore...

Ç’është marketingu politik?

Marketingu, në një term më të gjerë, ndihmon në analizimin, krijimin, identifikimin e nevojave të konsumatorit dhe në të njëjtën kohë, parashtron strategjitë e nevojshme që lidhen me: matjen e kërkesës potenciale, segmentimin e tregut, kënaqësinë konsumatore, dizajnimin e produktit, shpërndarjen e tij dhe...

Hakmarrja e një gruaje – Spartak Ngjela

ʺGruaja që nuk bënë dashuri me një burrë edhe kur atë nuk e ka pranë fizikisht, nuk është e dashuruar. Dashuri, hakmarrje, frikë duel dhe vrasje. Histori sistemesh me revansh politik vrasës. Sisteme ku ngatërrohet fundi i shtetit dhe fillimi i...

Letër EGOs

E dashura Ego, ne të dy njohim shumë mirë njëri tjetrin. Duke qenë se intimitetin ia kemi ndarë vetëm njëri tjetrit. Kemi qenë aq bashkë sa kemi harruar takimin e parë të njohjes. Por, e di se përpos ndonjë fjalosje apo qortimi të vogël, lidhja jonë...

DASMA – ISMAIL KADARE

Të tillë dasmë nuk kishte parë ndonjëherë qyteti ynë, - thoshte një bullafiq me fytyrë gazmore, - Dasmë e tillë bën vaki një herë në njëqind vjet ose në dyqind e pesëdhjetë vjet, ose nuk bën vaki fare, veç në qoftë se ka bërë...

ME KENË A MOS ME KENË …

(Pse pranvera e sivjetme ta kujton dimnin e acartë të motit 1956...) Dimën 1956... “Sutra ujutro u 8 sati podnesi svoje oružje u miliciskoj stanicu!” - ishte urdhni i prerë qi organet policore të UDB-së famëkeqe...

Krishtlindja si festë mes konstruktit dhe të shenjtës

Krishtlindjet janë forma të cilat prodhohen nga arrestimet që kontekstet lokale dhe historike u bëjnë kategorive universale, globale dhe ahistorike. Kështu, ky kombinim i elementeve lokale me frymën universale prodhon “universale konkrete”. Kjo është mënyra si religjioni lëshon rrënjë në tokë dhe përkthehet në...

Lexo dhe:

Përleshje me armë në Kumanovë, një person dërgohet me urgjencë në Shkup

Përleshja fizike që ka eskaluar në përplasje me armë mes dy grupeve në Kumanovë, sipas informatave që ka siguruar “Alsat-M”. Ngjarja ka ndodhur në rrugën...

Kur nuk mund të jesh i pranishëm në një konferencë, për shkak të minjve!

Anëtarë të delegacionit të ministrit gjerman të Financave, Olaf Scholz ngelën në Indonezi pasi minjtë kishin brejtur një kabllo të avionit qeveritar gjatë ditëve...

Policia vazhdon hetimet për autobusin e përmbysur

Policia e Maqedonisë gjatë ditës së sotme ka vazhduar me kryerjen e hetimeve në vendin e ngjarjes, ku u rrokullis autobusi, aksident...

Sipas gazetes serbe “Danas” – ShBA jep lajmin e madh Veriu është dhe do...

Gazeta serbe “Danas” shkruan për qëndrimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në lidhje me një zgjidhje përfundimtare për çështjen e Kosovës.

Rama citon Gjeçovin: Zemra e një shqiptari të vërtetë do të lakmonte bashkimin ndërveti!

Takimi i dy qeverive në Pejë, ka shënuar një stad të ri në politikbërjen shqiptare. Qeveritë shqiptare, të Kosovës dhe Shqipërisë, e sidomos kryeministri...