31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

Hakmarrja e një gruaje – Spartak Ngjela

ʺGruaja që nuk bënë dashuri me një burrë edhe kur atë nuk e ka pranë fizikisht, nuk është e dashuruar. Dashuri, hakmarrje, frikë duel dhe vrasje. Histori sistemesh me revansh politik vrasës. Sisteme ku ngatërrohet fundi i shtetit dhe fillimi i...

KONTRASTE NDJENJASH

Ka njerëz që lexojnë libra dhe rrëmbehen pas tyre në ambiente të qeta e të zhurmshme, në thellësinë e natës, apo në agimin e mëngjesit. Ka njërëz që lexojnë ritme dhe i gjejnë ato kudo, në zemra, në qetësinë e liqenit, dallgët...

A t’ka ba vaki me ra n’Dashni?

A t’ka ba vaki ty najhere me ra n’Dashni? Me t’u zane fryma e mos me dijte as emnin se qysh e ki? A t’ka ba vaki zemra me u lumnue e menja me fluturue, prej Dashnise? A t’ka ba vaki...

Marrëveshja historike me Serbinë është e pamundur!

Shkruan: Prof. Dr. Agni Dika • Askush nuk është kundër dialogut dhe marrëveshjes historike me Serbinë, duke i kthyer në përbërje të Kosovës Preshevën, Bujanovcin dhe Medvegjen. Por, aktualisht bashkimi i këtyre territoreve me Kosovën nuk mund të bëhet...

Letër EGOs

E dashura Ego, ne të dy njohim shumë mirë njëri tjetrin. Duke qenë se intimitetin ia kemi ndarë vetëm njëri tjetrit. Kemi qenë aq bashkë sa kemi harruar takimin e parë të njohjes. Por, e di se përpos ndonjë fjalosje apo qortimi të vogël, lidhja jonë...

Përqeshja e artit në rrethina

Luli nga rrethinat e Shqipërisë së sotme është një fëmijë me plot ngazëllim panvarësisht jetës përreth tij. Fati e ka lindur atë në një shoqëri të shterur nga arti, të shterur nga arsimi e jo më pak të ...

Shqetësimet dhe zhgënjimet e SHBA-së ndaj liderëve dhe politikanëve të Kosovës

Vuk Jeremiç, ish-ministri i Jashtëm i Serbisë dhe ish-diplomati i Kombeve të Bashkuara, në revistën Buduzeri i diplomacisë ka deklaruar se administrata e presidentit të SHBA-ve, Donald Tramp, ndryshe nga paraardhësit, ka ndryshuar diskursin e politikës dhe se një gjë është e...

DASMA – ISMAIL KADARE

Të tillë dasmë nuk kishte parë ndonjëherë qyteti ynë, - thoshte një bullafiq me fytyrë gazmore, - Dasmë e tillë bën vaki një herë në njëqind vjet ose në dyqind e pesëdhjetë vjet, ose nuk bën vaki fare, veç në qoftë se ka bërë...

Integrimet ekonomike evropiane dhe historiku i saj

Një histori e shkurtër e integrimeve ekonomike evropiane Pas Luftës së Dytë botërore, kur Europa po kalonte krizat më të thella ekonomike, në Cyrih të Zvicrës, më 19 Shtator 1946, Winston Çerçill do të deklaronte… "gjatë gjithë kësaj kohe ekziston një zgjidhje… prap të ngrisim...

Valbona

Valbona është një grua me sharmin e Gadishullit Ilirik plot ujëra dhe freski myshku. Të vjen njëlloj zilie me dashuri kur e sodit bukurinë e saj. Natyra në një vend të vogël të lakmuar nga bota dhe të ngatërruar njëherësh e ka...

Lexo dhe:

Moti sot

Sot, në republikën e Maqedonisë pritet të mbretërojë i kthjellët me vranësira të shtuara gjatl orëve të pasditës. Në këtë periudhë ditore, do të...

Gjermania e “boshatis” Ballkanin

Aktualisht 36 000 vende pune janë të pa zëna në fushën e infermierisë në Gjermani dhe si mundësi për plotësimin dhe zbutjen e kësaj...

Kosova humbi 43.4 milionë euro nga fondet e BE’së, ato iu alokuan Serbisë

Kosova ka humbur 43.4 milionë euro nga fondet e IPA’s të Bashkimit Evropian në gusht të vitit 2018. Kështu ka bërë të...

Reali përballet me Barcelona 3 herë për një muaj

Në “Benito Villamerin”, stadiumi i Real Betis, i përcaktuar si mikpritës i finales së Copa Del Rey është hedhur shorti për gjysmë-finalet...

“Lindja e diellit nga perëndim nuk është larg”, shkencëtarët paralajmërojnë për atë që thuhet...

S“Daily Mail” dhe „Express Uk“ kanë raportuar për të dhënat serioze dhe faktike shkencore që ka NASA dhe Agjencia Kozmike Evropiane për...