31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

Shqetësimet dhe zhgënjimet e SHBA-së ndaj liderëve dhe politikanëve të Kosovës

Vuk Jeremiç, ish-ministri i Jashtëm i Serbisë dhe ish-diplomati i Kombeve të Bashkuara, në revistën Buduzeri i diplomacisë ka deklaruar se administrata e presidentit të SHBA-ve, Donald Tramp, ndryshe nga paraardhësit, ka ndryshuar diskursin e politikës dhe se një gjë është e...

LAVDI BIJVE TË KOSHARES!

M’ushterrshin sytë nëse pushoj, Lirinë tënde me ëndërrue, Mallkue qoftë gjaku im, Nëse m’vrasin pa luftue. Agim Ramadani Dëshira e shpirtit, shprehur në vargjet e mësipërme...

Nga Çarshia e Shkupit me sloganin “Ne i takojmë Perëndimit”

Si për rastësi, në ditën e 1 prillit dhe nga Çarshia e Shkupit, kandidati i vetëm shqiptar për president Blerim Reka e nisi fushatën me mbishkrimin “Ne i takojmë Perëndimit!”. Është paksa interesante pasi njëra nga partitë që...

Metakomunikimet në simbolikën arkitekturore në Shqipëri

Ballkoni ishte plot lule, koreografi mullagash e zambakësh. Ndjellja e kafes së mëngjesit shijonte jo pak me ktë bisedë aromash e ngjyrash. Ajo që të bezdiste shikimin ishte një “saҫ’’ përbri ballkonit; zinte gjysmën e pamjes. Lloj mediash, para viteve...

Çlirimi nga toka

Sulmet terroriste në Zelandën e Re ndaj besimtarëve myslimanë, ku mbetën të vrarë mbi 50 persona, përbën sulmin më të tmerrshëm dhe famëkeq të ndodhur ndonjëherë në dekadat e fundit në botën perëndimore. Mbase për herë të parë në këtë shkallë, ky sulm shpërfaqi solidarizimin...

Liberal me maqedonasit, nacionalist me shqiptarët

Shkruan: Ruben Avxhiu* Kryeministri grek Cipras ka dalë me dy fytyra, në politikat me fqinjët. Nuk e di se cila është maskë e cila e vërtetë. Mund të jenë të dyja maska. Vështirë të gjesh se çfarë mendon vërtet...

A është Erdogani diktator?

Erdogani nuk është si Putini. Jo pse nuk do, por sepse thjesht nuk është i tille dhe me gjasë nuk mund të jetë i tillë. Francis Fukuyama ka një shprehje të bukur për sistemin amerikan, ku thotë: "Në Amerikë mund të...

Përqeshja e artit në rrethina

Luli nga rrethinat e Shqipërisë së sotme është një fëmijë me plot ngazëllim panvarësisht jetës përreth tij. Fati e ka lindur atë në një shoqëri të shterur nga arti, të shterur nga arsimi e jo më pak të ...

GRATË SHQIPTARE ME SYRIN E DORA D’ISTRIAS

Elena Gjika, më shumë e njohur me pseudonimin Dora d’Istria, të cilën studiuesit sot e quajnë feministen ballkanike, në librin e saj, “Les femmes en Orient” (Gratë në Orient) të publikuar plot 160 vjet më parë, flet për katër krahinat që secila...

Hakmarrja e një gruaje – Spartak Ngjela

ʺGruaja që nuk bënë dashuri me një burrë edhe kur atë nuk e ka pranë fizikisht, nuk është e dashuruar. Dashuri, hakmarrje, frikë duel dhe vrasje. Histori sistemesh me revansh politik vrasës. Sisteme ku ngatërrohet fundi i shtetit dhe fillimi i...

Lexo dhe:

Si t’i largoni dhimbjet e fytit

Shpëlarja e fytit me lëngje apo konsumimi i lëngjeve është mënyra më e efektshme për vrasjen e baktereve dhe lehtësimeve të simptomave...

Ministria e Kulturës: Ende duke i shqyrtuar paraqitjet për Programin Vjetor për Kulturë 2019

Programi Vjetor Kulturor për vitin 2019 nuk do të publikohet deri më 31 janar siç premtoi ministri i Kulturës, Asaf Ademi, pasi që...

Zaev sot takohet me liderët e opozitës për PSP-në

Kryeministri Zoran Zaev sot në Kuvend do të takohet me liderët e partive opozitare shqiptare, Zijadin Sela dhe Bilall Kasami për të...

Trump i bën të qeshë zyrtarët kinez

Negociatori kryesor i Presidentit të ShBA-ve Donald Trump, u pajtua të premten që të modifikonte terminologjinë që përdorë rreth marrëveshjes tregtare me...

Lëshohet urdhër arresti, policia kërkon Gruevskin

Ministria e Punëve të Brendshme pas njoftimit nga Gjykata Penala që nuk ka mundur të gjejë të akuzuarin Nikolla Gruevski për t’i dorëzuar vendimin...