31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

Hedonisti

Hedonizmi është pikëpamja etike e cila pretendon se lumturia është vetë kënaqësia. Themelues i këtij botëkuptimi etik konsiderohet Aristippus-i nga Kirena (Cyrene) që shtrihet në Libinë sotshme. Edhe pse nxënës i Socrate-s ai kishte përvetësuar bindje të ndryshme për botën dhe jetën. Jetë e mirë,...

Shqiptarët nuk janë bashkësi as thjesht qytetarë, por janë popull

Njëri nga kandidatët maqedonas për kryetar shteti, Stevo Pendarovski, i cili në kohën e luftës së 2001 ka qenë zëdhënës i policisë, më 9 mars të këtij viti, për të përditshmen kroate "Jutarnji list" mes tjerash paska deklaruar: "Është...

Gjenerata Z

Nëse jeni një mësues ose profesor, iu duhet patjetër të ballafaqoheni me dilemën për të menduar dhe vepruarit rreth gjeneratës Z, ose asaj që shumica e quajnë “brezi i internetit”. Duke qenë se sot mësimdhënësit në një farë moshe kanë edukuar dhe...

Nëna është njeri

Nga depoja e nëndheshme e kujtimeve të mijaklith,nëna është njeri!nëse nënën ma godetzotërotenjë ditë kam për të t'vrarë me poezithekem,me femijët e lagjes smund të lozsepse kam vetëm këto dy duaria zgjas vetëm asajsaherë që e shoh rrëzuaredhe kur si gjerdan i varem në...

Ku(sh) është heroi!?

Hero është epiteti që i vihet një personi që shquhet për një vepër të lartë trimërie e vetëmohimi në luftë a në punë për popullin dhe për atdheun e vet, ai që shquhet për trimëri të lartë dhe për guxim të pashoq...

Kosova dhe paradigma munguese e Tiranës zyrtare

1. Përgjatë dekadave të monizmit, shqiptarët e Kosovës jetonin me mirazhin e një Shqipërie të përparuar e të mëkëmbur. S’mund të quheshin të fajshëm; me përjashtim të disa intelektualëve nga Kosova që kishin vizituar Shqipërinë gjatë viteve 70’ të...

DASMA – ISMAIL KADARE

Të tillë dasmë nuk kishte parë ndonjëherë qyteti ynë, - thoshte një bullafiq me fytyrë gazmore, - Dasmë e tillë bën vaki një herë në njëqind vjet ose në dyqind e pesëdhjetë vjet, ose nuk bën vaki fare, veç në qoftë se ka bërë...

Marrëveshja historike me Serbinë është e pamundur!

Shkruan: Prof. Dr. Agni Dika • Askush nuk është kundër dialogut dhe marrëveshjes historike me Serbinë, duke i kthyer në përbërje të Kosovës Preshevën, Bujanovcin dhe Medvegjen. Por, aktualisht bashkimi i këtyre territoreve me Kosovën nuk mund të bëhet...

Marin Mema mesazh “tradhtisë” së politikanëve shqiptarë në Maqedoni

Keni kohë që “rregjeni” duke folur për të drejtat e shqiptarëve në Fyrom kur në fakt keni punuar vetëm kundër interesave të tyre. Keni blerë e shitur vota, interesa, keni masakruar, ushtruar presion, shkarkuar e emëruar shqiptarë në emër të xhepave tuaj.

Gjyqësori, Europa dhe Maqedonia Veriore

Gjyqësori është institucioni më rëndësishëm i një shoqërie dhe shteti në përgjithësi. Në vitin 2017, sidomos me shpalljen e “Planit 3-6-9”, icili në vete ngërthente një pasqyrë të kryerjes së “detyrave primare të shtëpisë” të reformave dhe masave imediate që duhej ndërmarrë,...

Lexo dhe:

Xhamia në Preshevë dënohet për shkak të flamurit kombëtar

Në fshatin Miratoc, komuna e Preshevës në xhamin e fshatit me rastin ditës së flamurit, fshatarët kanë vendosur flamurin kombëtarë, pas disa...

VMRO-DPMNE: Shpallja e Ligjit për gjuhët në Gazetën Zyrtare, vepër penale

Rreth shpalljes së Ligjit për Gjuhët në Gazetën Zyrtare ka reaguar edhe VMRO-DPMNE-ja opozitare duke paralajmëruar se kjo është vepër penale...

Hahn: Koha për reforma në Maqedoni, jo për zgjedhje të parakohshme

Çështja e emrit nuk është kushti i vetëm për fillimin e negociatave me Bashkimin Europian për Maqedoninë dhe fokusi duhet të jetë...

zv. Ministri Nuhiu: Shqiptarët në Maqedoni mund të jenë mbi 30 përqind!

Shqiptarët në Maqedoni mund të jenë edhe mbi 30 për qind, por për të vërtetuar këtë numër duhet pritur epilogu i regjistrimit.

Kaos në Strasburg pas sulmit me armë, eurodeputetët “ngujohen” në PE

Një sulm me armë në sheshin qendror të Krishtlindjeve, “Palce Kleber” në Strasburg ka përfunduar me një viktimë dhe 6 të plagosur. Qindra forca policie...