21.6 C
Skopje
Monday, March 25, 2019
Vendi per Reklame

Automobilat më interesantë të panairi më të madh të teknologjisë

Aty paraqiten pajisje nga më të ndryshmet, dhe automjetet sigurisht që janë nga më interesantet. Në edicionin e këtij viti nuk kanë munguar marka të fuqishme si Mercedes-Benz, Audi dhe BMW, por edhe marka të reja nga Kina e...

Norvegji,një në tre makina të reja janë elektrike

Shifrat e reja kanë deklaruar se pothuajse një e treta e të gjitha makinave të reja të shitura në Norvegji janë elektrike – në vendin që ka për qëllim ndalimin e shitjes së makinave me benzinë ​​dhe naftë deri në vitin 2025.

Gjenerali në pension paralajmëron të mos lejohen që Kina të dominojë rrjetet 5G

Sipas gjeneralit, Robert Spalding, i cili u largua nga Këshilli i Sigurimit Kombëtar vitin e kaluar, Kina do të fitojë një aftësi për ndjekjen dhe mbikëqyrjen masive nëse dominon rrjetet e avancuara 5G që lidhin miliarda pajisje.

Kina zbarkon në Hënë

Një anije hapësinorë kineze ka ribërë historinë duke prekur kështu pjesën e largët të Hënës ditën e Enjtë, bëjnë të ditur mediat shtetërore kineze. Kjo shihet si një arritje historike jo vetëm për Kinën por edhe më gjerë, pasi është hera e...

Apple shkurton projeksionet për të parën herë në histori, fajëson luftën tregtare

Apple ka ndërmarrë lëvizjen e papritur dhe të paprecedentë gjatë historisë së saj, duke vendosur të shkurtojë projeksionet për shitjet gjatë tremujorit. Kjo është hera e parë që ndodh diçka e tillë në historinë e iPhone. Tim Cook akuzoi...

Përfitimet e lidhjes së fibrave optike

Shfaqja e 5G,IOt, llogaritja e celularëve, HD video dhe aplikacione të tjera të teknologjisë së lartë po nxit nevojën për lidhje më të mirë dhe bandwidth në pothuajse çdo hapësirë, duke përfshirë vendet e punës dhe ndërtesat e zyrave komerciale. Kablloja me fibra...

Revolucioni dixhital dhe pasojat për vendet në zhvillim

Zhvillimet dixhitale kanë mbyllur biznese në mbarë ekonominë globale, që nga muzika dhe deri tek manifaktura. Po ndryshon mënyra se si bëhet tregtia, si prodhohen mallrat dhe si transportohen dhe shiten ato. Ekspertët i thanë Zërit të Amerikës se revolucioni dixhital u ofron vendeve...

WhatsApp, me risi të reja për përdoruesit

“Whatsapp” ka sjellë shumë ndryshime së fundmi, duke filluar nga “sticker” e deri te video-telefonata në grup. Aplikacioni që sot shënon rreth 1.5 miliardë përdorues, tashmë pritet të shfaqë reklamat e personalizuara në “statuset” tona.  Instagram dhe Facebook kanë kohë që kanë pranuar reklamat, por me...

Evolucioni në 5G dhe ndikimi i saj

Evolucioni i 5G të konsumatorët, është e gatshme të ndryshojë në mënyrë dramatike mënyrën e punës dhe të ndikojë ndjeshëm në gjithe sektoret zhillimor e jetesor. Me rreth 20 miliardë internet të pajisjeve për të arritur tregun deri në vitin 2020, 5G do të lejojë...

Volkswagen – “Pastrimi” i skandalit do t’i kushtojë 1.8 mild euro në 2019-ën

"Pastrimi" i skandalit të mashtrimit të naftës do t’i kushtojë Volkswagen 5.5 miliardë euro në 2018 dhe 1.8 miliardë euro në vitin 2019. Deklarata ka ardhur nga zyrtari kryesor financiar, Frank Witter, për ‘Boersen-Zeitung.’ Që nga viti 2015, prodhuesi gjerman i makinave ka paguar më...

Lexo dhe:

Kryeministri çek, antiemigrant në politikë, por kjo nuk vlen për bizneset e tij

Gjiganti mediatik gjerman ka gjurmuar rastin e një punëtori 36-vjeçar nga Vietnami verior, i cili thotë se ka paguar 14 mijë dollarë...

Bujar Osmani optimist për nisjen e bisedimeve me BE-në

Siç raportojnë nga MIA, zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani sot në Bruksel tha se nuk sheh argumente nga vendet anëtare që...

Pritet ulja e inflacionit deri më 6-7%, janë parshikimet e Presidenti turk, Rexhep Tayyip...

Norma e inflacionit në Turqi do të zbresë përsëri në 6 deri në 7 për qind. Deklarata ka ardhur nga presidenti turk,...

Niveli i lartë i ndotjes në Shkup, kanë protestuar banorët

Ata kërkuan nga autoritetet që të marrin masat e nevojshme për zgjidhjen e problemit që ka shtuar vdekshmërinë, si pasojë e sëmundjeve...

Kujtime të studentit për profesor Eqrem Çabej

Në vitet 1962-1966 isha student në “Fakultetin Histori dhe Filologji” të UT, Fakulteti përdorte dy katet e para të asaj godine, kurse...