31.6 C
Skopje
Sunday, August 25, 2019
Vendi per Reklame

“Bota pa internet”, çfarë do të ndodhë 48 orët e ardhshme?

Eldar Murtazin, analist i Grupit të Kërkimeve Mobile, shpjegoi se përdoruesit e internetit mund të përballen me disa vështirësi brenda 48 orëve. Mund të ketë probleme me qasjen në disa burime dhe ngadalësimin e faqeve të internetit. ICANN ka kryer tashmë disa teste paraprake...

Gjobiten Apple dhe Samsung për ngadalësim të celularëve!

Autoriteti garantues i konkurrencës në Itali vendosi para disa ditëve një gjobë prej 10 milionë eurosh për ”Apple” dhe pesë milionë eurosh për ”Samsung” në kuadër të hetimit për ngadalësimin të programuar të celularëve. Kanë nisur hetimi të shumta në botë ndaj dy gjigantëve, por...

Intel prezanton modemin e ri 5G me shpejtësi deri në 6Gbps

Intel nuk ka në plan të lejojë Qualcomm të dominojë industrinë e 5G-së mobile. Kompania do të lançojë një modem të ri 5G, modelin XMM 8160 në gjysmën e parë të vitit të ardhshëm. Ky modem premton shpejtësi deri në 6Gbps për telefonët, kompjuterët dhe internetin...

Cilat janë kufizimet themelore të telefonave si pajisje VR(realiteti virtual)?

Rilindja 2014 e teknologjisë së konsumit të konsumatorëve VR është nxitur kryesisht nga disponueshmëria e ekraneve të vogla, me kosto të ulët, me rezolucion të lartë në telefonat mobil. Megjithatë, telefonat vendosin një numër kufizimesh kur përdoren direkt si kufje VR: Në një telefon, vendosja...

Helmeta e ‘Microsoft’ që do të përdoret në misione speciale

Sistemi “HoloLens”, nga Microsoft, përdoret aktualisht në disa profesione, si për shembull ndërtimi. Por shumë shpejt do të futet në edhe në ushtrinë amerikane. HoloLens është një sistem syzash në xhamat e të cilave shfaqet informacion kompjuterik. Ndryshe nga VR (realitet virtual), të cilat bëjnë...

Facebook zbulon virusin që mund të ketë prekur deri në 6.8 milionë përdorues

Facebook thotë se ka zbuluar një virus që mund të kenë ndikuar në deri 6.8 milion njerëz që përdorën “Facebook login” duke i dhënë leje për aplikacionet e palëve të treta për të hyrë në brendësi të fotove. Kompania tha në një blog se problemi...

Përfitimet e lidhjes së fibrave optike

Shfaqja e 5G,IOt, llogaritja e celularëve, HD video dhe aplikacione të tjera të teknologjisë së lartë po nxit nevojën për lidhje më të mirë dhe bandwidth në pothuajse çdo hapësirë, duke përfshirë vendet e punës dhe ndërtesat e zyrave komerciale. Kablloja me fibra...

Në WhatsApp çdo minutë 29 milion mesazhe, por sa në instagram, facebook, youtube e të tjera?

Çdo 60 sekonda në botë dërgohet 29 milion mesazhe në WhatsApp dhe 156 milion emaile, 243 mijë foto postohen në Facebook dhe 65 mijë foto në Instagram, 350 mijë twit në Twitter dhe ngarkohen 210 mijë snap në Snapchat. Ajo që ka bërë këtë përllogaritje...

Rritja e popullsisë? Kina hedh sytë edhe nga Hëna…

Kina planifikon të ndërtojë një pallat në Hënë dhe kur themi pallat, bëhet fjalë për një pallat në kuptimin e plotë të fjalës. Projekti, që është në fazën përfundimtare të studimit, synon ndërtimin e një baze në satelitin tonë të vetëm natyror, për ta...

Zymergen investon $400 milion shtesë për mikrobet e saj gjenetikisht të modifikuara, me ndihmën e Soft Bank Vision Fund

Zymergen, kompani kjo vetëm pesë vite e vjetër e cila prodhon molekula për një spektër të gjërë industrish, sapo nënshkroi një investim $400 milionësh me një nga finansuesit e saj të hershëm Softbank Vision Fund. Edhe pse në kohët modern në botën e investimeve shumat...

Lexo dhe:

Berisha dhe Gjimshitit eliminuan Ronaldon me Juven

Atalanta arriti që të kalonte në gjysmëfinalen e Kupës së Italisë, pasi mundi thellë mbrëmjen e sotme Juventusin me shifrat 3-0.

Merkel në Greqi, Athina e rrethuar!

Kancelaria gjermane Angela Merkel do të vizitojë sot Athinën. Ajo bën një lëvizje të fundit për të bindur Athinën që të...

5 arsyet pse ju duhet të pini ujë të ngrohtë çdo mëngjes

Promovon tretjen, e bën rrjedhjen e gjakut më të mirë! Ja të gjitha arsyet pse ju duhet të pini ujë të ngrohtë...

Momenti kur u shemb një pjesë e ish-hotelit “Adriatiku” në Mitrovicë (VIDEO)

Trupi i të riut Visar Behramit është gjetur mbrëmë pas gjashtë orë kërkimesh nën gërmadhat nga shembja e një pjese të ish-hotelit...

Aksident në Krujë

Një aksident është shënuar rreth orës 04:30 minuta në aksin rrugor Fushëkrujë-Krujë në afërsi të fshatit Kamberas, ku një automjet në të...