30.4 C
Skopje
Sunday, June 16, 2019
Vendi per Reklame

BMW PARALAJMËRON SE MODELI X7 VJEN PARA PANAIRIT NË LOS ANGELES

Një foto pjesërisht e errësuar e pjesës së përparme të makinës dhe njoftimi që BMW X7 po vjen së shpejti, sugjeron se kompania gjermane, BMW, do të paraqesë SUV-in e tij më të madh para premierës zyrtare në panairin e veturave që do të...

Gjobiten Apple dhe Samsung për ngadalësim të celularëve!

Autoriteti garantues i konkurrencës në Itali vendosi para disa ditëve një gjobë prej 10 milionë eurosh për ”Apple” dhe pesë milionë eurosh për ”Samsung” në kuadër të hetimit për ngadalësimin të programuar të celularëve. Kanë nisur hetimi të shumta në botë ndaj dy gjigantëve, por...

Gjiganti amerikan tashmë vlen 1000 miliardë dollarë

Pasi që paraqitën rritje në të ardhurat e tyre, kompania Microsoft arriti vlerën e një trilion (1000 miliardë) dollarëve. Gjiganti amerikan softerik tashmë është një nga tre kompanitë që kapin vlerën e një trilion dollarëve.

Google do të shtoj patentën dixhitale të shoferit, në telefonin tuaj Android

Google po punon për t’ju lejuar të ruani dokumentet tuaja, si patentën e shoferit në telefonin tuaj Android, në vend të patentës në kuletën tuaj. Zhvilluesit e XDA raportojnë se Google ka lansuar API IdentityCredential, një portofol dixhital për...

Volkswagen – “Pastrimi” i skandalit do t’i kushtojë 1.8 mild euro në 2019-ën

"Pastrimi" i skandalit të mashtrimit të naftës do t’i kushtojë Volkswagen 5.5 miliardë euro në 2018 dhe 1.8 miliardë euro në vitin 2019. Deklarata ka ardhur nga zyrtari kryesor financiar, Frank Witter, për ‘Boersen-Zeitung.’ Që nga viti 2015, prodhuesi gjerman i makinave ka paguar më...

Evolucioni në 5G dhe ndikimi i saj

Evolucioni i 5G të konsumatorët, është e gatshme të ndryshojë në mënyrë dramatike mënyrën e punës dhe të ndikojë ndjeshëm në gjithe sektoret zhillimor e jetesor. Me rreth 20 miliardë internet të pajisjeve për të arritur tregun deri në vitin 2020, 5G do të lejojë...

Gjenerali në pension paralajmëron të mos lejohen që Kina të dominojë rrjetet 5G

Sipas gjeneralit, Robert Spalding, i cili u largua nga Këshilli i Sigurimit Kombëtar vitin e kaluar, Kina do të fitojë një aftësi për ndjekjen dhe mbikëqyrjen masive nëse dominon rrjetet e avancuara 5G që lidhin miliarda pajisje.

“Bota pa internet”, çfarë do të ndodhë 48 orët e ardhshme?

Eldar Murtazin, analist i Grupit të Kërkimeve Mobile, shpjegoi se përdoruesit e internetit mund të përballen me disa vështirësi brenda 48 orëve. Mund të ketë probleme me qasjen në disa burime dhe ngadalësimin e faqeve të internetit. ICANN ka kryer tashmë disa teste paraprake...

Apple shkurton projeksionet për të parën herë në histori, fajëson luftën tregtare

Apple ka ndërmarrë lëvizjen e papritur dhe të paprecedentë gjatë historisë së saj, duke vendosur të shkurtojë projeksionet për shitjet gjatë tremujorit. Kjo është hera e parë që ndodh diçka e tillë në historinë e iPhone. Tim Cook akuzoi...

Norvegji,një në tre makina të reja janë elektrike

Shifrat e reja kanë deklaruar se pothuajse një e treta e të gjitha makinave të reja të shitura në Norvegji janë elektrike – në vendin që ka për qëllim ndalimin e shitjes së makinave me benzinë ​​dhe naftë deri në vitin 2025.

Lexo dhe:

Izraeli merr kryesimin e tabelës, Shqipëria kërkon shpëtimin kundër Skocisë

Të përzgjedhurit e trajnerit italian Cristian Panucci duhet të shënojnë patjetër fitore kundër Skocisë, në mënyrë që të mos bie nga Liga C. Kombëtarja shqiptare...

A qëndroni gjatë para kompjuterit? Atëherë ju keni nevojë për këtë vitaminë…

Sytë harxhojnë shumë rodopsinë, pigment fotosensitiv, që është i nevojshëm për të parë sa më mirë. Vitamina A luan rol të rëndësishëm...

Republika Serbe do të ndahet nga Bosnja dhe Hercegovina

Republika Serbe do të ndahet nga Bosnja dhe Hercegovina, për shkak se serbët në BeH janë jashtëzakonisht të pakënaqur me...

Çmimet e iPhone, bien ndjeshëm

Telefonat e Apple po pësojnë një rënie të çmimit në tregun kinez, për shkak të performancës së dobët të biznesit. Modeli i...

Afrim Gashi: Për ne është i pranueshëm kandidati i cili do të përfaqësonte të...

Kryeministri dhe kryetari i LSDM-së Zoran Zaev, sot ka realizuar takim me kryetarin e Partisë Alternativa Afrim Gashi, e cila në Kuvend...