24.5 C
Skopje
Saturday, August 17, 2019
Vendi per Reklame

Apple shkurton projeksionet për të parën herë në histori, fajëson luftën tregtare

Apple ka ndërmarrë lëvizjen e papritur dhe të paprecedentë gjatë historisë së saj, duke vendosur të shkurtojë projeksionet për shitjet gjatë tremujorit. Kjo është hera e parë që ndodh diçka e tillë në historinë e iPhone. Tim Cook akuzoi...

Përfitimet e lidhjes së fibrave optike

Shfaqja e 5G,IOt, llogaritja e celularëve, HD video dhe aplikacione të tjera të teknologjisë së lartë po nxit nevojën për lidhje më të mirë dhe bandwidth në pothuajse çdo hapësirë, duke përfshirë vendet e punës dhe ndërtesat e zyrave komerciale. Kablloja me fibra...

Revolucioni dixhital dhe pasojat për vendet në zhvillim

Zhvillimet dixhitale kanë mbyllur biznese në mbarë ekonominë globale, që nga muzika dhe deri tek manifaktura. Po ndryshon mënyra se si bëhet tregtia, si prodhohen mallrat dhe si transportohen dhe shiten ato. Ekspertët i thanë Zërit të Amerikës se revolucioni dixhital u ofron vendeve...

WhatsApp, me risi të reja për përdoruesit

“Whatsapp” ka sjellë shumë ndryshime së fundmi, duke filluar nga “sticker” e deri te video-telefonata në grup. Aplikacioni që sot shënon rreth 1.5 miliardë përdorues, tashmë pritet të shfaqë reklamat e personalizuara në “statuset” tona.  Instagram dhe Facebook kanë kohë që kanë pranuar reklamat, por me...

Evolucioni në 5G dhe ndikimi i saj

Evolucioni i 5G të konsumatorët, është e gatshme të ndryshojë në mënyrë dramatike mënyrën e punës dhe të ndikojë ndjeshëm në gjithe sektoret zhillimor e jetesor. Me rreth 20 miliardë internet të pajisjeve për të arritur tregun deri në vitin 2020, 5G do të lejojë...

Volkswagen – “Pastrimi” i skandalit do t’i kushtojë 1.8 mild euro në 2019-ën

"Pastrimi" i skandalit të mashtrimit të naftës do t’i kushtojë Volkswagen 5.5 miliardë euro në 2018 dhe 1.8 miliardë euro në vitin 2019. Deklarata ka ardhur nga zyrtari kryesor financiar, Frank Witter, për ‘Boersen-Zeitung.’ Që nga viti 2015, prodhuesi gjerman i makinave ka paguar më...

Rritja e popullsisë? Kina hedh sytë edhe nga Hëna…

Kina planifikon të ndërtojë një pallat në Hënë dhe kur themi pallat, bëhet fjalë për një pallat në kuptimin e plotë të fjalës. Projekti, që është në fazën përfundimtare të studimit, synon ndërtimin e një baze në satelitin tonë të vetëm natyror, për ta...

Facebook zbulon virusin që mund të ketë prekur deri në 6.8 milionë përdorues

Facebook thotë se ka zbuluar një virus që mund të kenë ndikuar në deri 6.8 milion njerëz që përdorën “Facebook login” duke i dhënë leje për aplikacionet e palëve të treta për të hyrë në brendësi të fotove. Kompania tha në një blog se problemi...

Cilat janë kufizimet themelore të telefonave si pajisje VR(realiteti virtual)?

Rilindja 2014 e teknologjisë së konsumit të konsumatorëve VR është nxitur kryesisht nga disponueshmëria e ekraneve të vogla, me kosto të ulët, me rezolucion të lartë në telefonat mobil. Megjithatë, telefonat vendosin një numër kufizimesh kur përdoren direkt si kufje VR: Në një telefon, vendosja...

Helmeta e ‘Microsoft’ që do të përdoret në misione speciale

Sistemi “HoloLens”, nga Microsoft, përdoret aktualisht në disa profesione, si për shembull ndërtimi. Por shumë shpejt do të futet në edhe në ushtrinë amerikane. HoloLens është një sistem syzash në xhamat e të cilave shfaqet informacion kompjuterik. Ndryshe nga VR (realitet virtual), të cilat bëjnë...

Lexo dhe:

Njohësi i mirë i Ballkanit Perëndimorë Philip Reeker sot është në Shkup

Ish-ambasadori i SHBA-së në vend Philip Reeker, i cili është zëvendës civil dhe politik i komandantit të Komandës Evropiane të Forcave Ushtarake...

Avionët e ardhshëm që do të rikthejnë udhëtimin supersonik

Kanë kaluar më shumë se 15 vite që kur Concorde fluturoi me shpejtësi më të madhe se vetë shpejtësia e zërit,...

Shteti i Serbisë në Kosovë ka vrarë mbi 13 mijë civilë shqiptarë, ka dhunuar...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i ka përmendur me shifra të gjitha viktimat e luftës së fundit në Kosovë, të kryera nga agresori serb. Fjalimi...

Real Madridi ka tejkaluar me lehtësi Kashiman

Real Madridi ka tejkaluar me lehtësi Kashiman falë hat-trickut të Gareth Bale dhe tashmë është në finalen e kupës së botës për klube. Ndeshja filloi...

Zaevi takohet me Haradinajn

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka takuar kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ka njoftuar Haradinaj në  rrjetin social facebook. Ai ka shkruar se...