24.5 C
Skopje
Saturday, August 17, 2019
Vendi per Reklame

Në WhatsApp çdo minutë 29 milion mesazhe, por sa në instagram, facebook, youtube e të tjera?

Çdo 60 sekonda në botë dërgohet 29 milion mesazhe në WhatsApp dhe 156 milion emaile, 243 mijë foto postohen në Facebook dhe 65 mijë foto në Instagram, 350 mijë twit në Twitter dhe ngarkohen 210 mijë snap në Snapchat. Ajo që ka bërë këtë përllogaritje...

Zymergen investon $400 milion shtesë për mikrobet e saj gjenetikisht të modifikuara, me ndihmën e Soft Bank Vision Fund

Zymergen, kompani kjo vetëm pesë vite e vjetër e cila prodhon molekula për një spektër të gjërë industrish, sapo nënshkroi një investim $400 milionësh me një nga finansuesit e saj të hershëm Softbank Vision Fund. Edhe pse në kohët modern në botën e investimeve shumat...

Testohet Tesla iPhone X, smartfoni me mbushës solar e çmim 4,400 dollarë

Para disa muaj, është shfaqur modeli Tesla iPhone X i cili ka një dizajn të veçantë dhe ka të integruar mbushësin solar, ndërsa çmimi i tij është 4,400 dollarë. Tani, uebfaqja MacRumors ka marrë iniciativën që ta testojë këtë iPhone X të veçantë. Sipas kompanisë Caviar,...

Gjobiten Apple dhe Samsung për ngadalësim të celularëve!

Autoriteti garantues i konkurrencës në Itali vendosi para disa ditëve një gjobë prej 10 milionë eurosh për ”Apple” dhe pesë milionë eurosh për ”Samsung” në kuadër të hetimit për ngadalësimin të programuar të celularëve. Kanë nisur hetimi të shumta në botë ndaj dy gjigantëve, por...

“Liderët e robotikës ushtarake, do të udhëheqin botën”

Ndërkohë që Rusia përdor tanke të telekomanduara në Siri; Izraeli prodhon “kulla mitralozi” që mund të qëllojnë kur u duket se u afrohet një armik; Ukraina zhvillon makina që lëvizin në mënyrë të pavarur; industria e luftës shkon çdo vit e më shumë drejt...

Kriza e madhe e Facebook-ut, studimi: të rinjt nuk e duan!

Gjigantët e teknologjisë, pesëshja që thuhet se e dominon botën, po përgatitet në çdo mënyrë që të mos lërë hapësirë për konkurrentët, duke blerë dhe investuar në çdo ide apo trend të ri. Kështu veproi edhe Facebook-u kur bleu logo të tilla si WhatsApp...

“Bota pa internet”, çfarë do të ndodhë 48 orët e ardhshme?

Eldar Murtazin, analist i Grupit të Kërkimeve Mobile, shpjegoi se përdoruesit e internetit mund të përballen me disa vështirësi brenda 48 orëve. Mund të ketë probleme me qasjen në disa burime dhe ngadalësimin e faqeve të internetit. ICANN ka kryer tashmë disa teste paraprake...

Intel prezanton modemin e ri 5G me shpejtësi deri në 6Gbps

Intel nuk ka në plan të lejojë Qualcomm të dominojë industrinë e 5G-së mobile. Kompania do të lançojë një modem të ri 5G, modelin XMM 8160 në gjysmën e parë të vitit të ardhshëm. Ky modem premton shpejtësi deri në 6Gbps për telefonët, kompjuterët dhe internetin...

SAMSUNG SJELL TELEFONIN LUKSOZ ME DY EKRANE (FOTO)

Për çdo vit Samsung lanson një smartfon luksoz në Kinë me dy ekrane e me një çmim shumë të lartë. Pasuar nga W2016, W2017 e ai W2018, modeli i ri luksoz W2019 shumë shpejtë pritet të lansohet dhe tashmë ka rrjedhur online, transmeton koha.net. W2019 do...

GJERMANIA URDHËRON OPELIN TË TËRHEQ NGA TREGU 73 MIJË VETURA

Autoriteteti i transportit në Gjermani deklaroi të premten se kishte urdhëruar prodhuesin e makinave Opel të të tërheqë 73.000 automjete diezel në mbarë botën, të cilat ishin konfiguruar të mashtronin testet e emisioneve rregullatore. Autoriteti “urdhëroi një tërheqje të detyrueshme më 17 tetor” për Opel...

Lexo dhe:

Milloshoski i VMRO së optimistë: Nuk ka nevojë për triumfalizëm, por jemi në rrugë...

Antonio Milloshoski nga VMRO-DPMNE në një intevistë për televizionin “Telma” tha se partia e tij nuk ka nevojë për triumfalizëm, por se...

Në Shkurt eksporti i Shqipërisë në Kosovë ka qenë 774 milion lekë (6,2 milion...

Muaji shkurt i këtij viti ka qenë një muaj ku Shqipëria ka njohur një rritje të konsiderueshme të eksporteve drejt Kosovës.

Aks.ident fatal në Shkup, humbin jetën 5 persona

Sonte rreth mesnatës në hyrje të lagjes Draçevë të Shkupit ka ndodhur një aks.ident i tmerrshëm. Në aks.identin e...

Gjesti i shqiptarit në Amerikë, gjen 500 mijë dollarë dhe ia kthen klientes

Armando Markaj, një shqiptar që punon si kamarier në picerinë “Patsy’s” në New York dhe vazhdon studimet për mjekësi, gjeti një zarf...

Deri më tani dalja më e ulët në Zhelinë dhe më e larta në...

Dalja në zgjedhje deri më tani ka shënuar numrin më të ulët në komunën e Zhelinës dhe Kriva Pallankës.