Filmat më të mirë në 2018 sipas Rotten Tomatoes

Rotten Tomatoes është një faqe amerikane për grumbullimin e përmbledhjes së filmave dhe televizionit. Kompania u lancua në gusht 1998 nga tre studentë universitarë në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley: Senh Duong, Patrick Y. Lee dhe Stephen Wang. Emri "Rotten Tomatoes" rrjedh nga praktika e audiencave që hedhin domate të kalbur kur nuk miratojnë një performancë të dobët të skenës.

208

Sipas Rotten Tomatoes për vitin 2018 filmat më të mirë janë;

1.“Black Panther” ndjek T’Challa i cili, pas ngjarjeve të “Captain America: Civil War”, kthehet në vendin e tij të izoluar, të avancuar teknologjikisht në Afrikën e Wakanda, për të zënë vendin e tij si Mbret. Sidoqoftë, kur një armik i vjetër rishfaqet në radar, tundja e T’Challa si King dhe Black Panther është testuar kur ai është tërhequr në një konflikt që e vë gjithë fatin e Wakanda dhe botës në rrezik.

2.Qëllimet më të mira shpesh vijnë përsëri për të të ndjekur ty. MISIONI: IMPOSSIBLE – FALLOUT Ethan Hunt (Tom Cruise) dhe ekipin e tij të FMN-së (Alec Baldwin, Simon Pegg, Ving Rhames) së bashku me disa aleatë të njohur (Rebecca Ferguson, Michelle Monaghan) në një garë kundër kohës pasi një mision ka shkuar keq. Henry Cavill, Angela Bassett dhe Vanessa Kirby gjithashtu bashkohen me filmin dinamik me regjisorin Christopher McQuarrie duke u kthyer në krye.

3. BlacKkKlansman. Nga regjisori vizionar Spike Lee vjen historia e pabesueshme e vërtetë e një heroi amerikan. Në fillim të viteve ’70, dhe Ron Stallworth (John David Washington) është detektivi i parë afrikano-amerikan për të shërbyer në Departamentin e Policisë Colorado Springs. Përcaktuar për të bërë një emër për vete, Stallworth guxon të vendosë në një mision të rrezikshëm: depërtojnë dhe ekspozojnë Ku Klux Klan. Detektivi i ri shpejt rekruton një koleg më të kalitur, Flip Zimmerman (Adam Driver), në hetimin e fshehtë të jetës. Së bashku, ata bashkohen për të rrëzuar grupin e urrejtjes ekstremiste pasi organizata synon të sanitizojë retorikën e dhunshme për të apeluar në rrjedhën kryesore. Prodhuar nga ekipi prapa Akademisë-Award (R) duke fituar Out Out.

Advertisement

4. Spider-Man: Into the Spider-Verse Phil Lord dhe Christopher Miller, mendjet krijuese prapa Lego Movie dhe 21 Jump Street, i sjellin talentet e tyre unike në një vizion të freskët të një Spider-Man Universe të ndryshme, me një stil vizual novator që është i pari i këtij lloji. Spider-Man: Në Spider-Verse futet adoleshenti i Brooklyn Miles Morales, dhe mundësitë e pakufizuara të Spider-Verse, ku më shumë se një mund të veshin maskën.

5. A Star Is Born Në “Një yll është lindur”, Bradley Cooper dhe Lady Gaga shkrihen talentet e tyre të konsiderueshme për të përshkruar tregimin e papërpunuar dhe të pasionuar të Jack dhe Ally, dy shpirtra artistikë që vijnë së bashku, në skenë dhe në jetë. Ata janë një udhëtim i ndërlikuar përmes bukurisë dhe zemrës së një marrëdhënieje që lufton për të mbijetuar. Në këtë marrveshje të re në historinë e dashurisë, katër herë nominuar Cooper (“American Sniper”, “American Hustle”, “Silver Linings Playbook”), bën debutimin e tij drejtoreshë dhe gjithashtu yjet krahas fitimit të shumëfishtë të çmimit Oscar- nominoi superstarin e muzikës Gaga në rolin e saj të parë udhëheqës në një film të madh. Cooper përshkruan muzikën e ndjerë Jackson Maine, i cili zbulon dhe bie në dashuri me artistin që lufton Ally. Ajo ka hequr dorë nga ëndrra e saj për t’u bërë këngëtare e suksesshme, derisa takon Jack, i cili menjëherë sheh talentin e saj natyral.

6. A QUIET PLACE Një thriller modern horror “Një vend i qetë”, një familje prej katër vetësh duhet të lundrojë jetën e tyre në heshtje pasi krijesat misterioze që gjuajnë me zë kërcënojnë mbijetesën e tyre. Nëse ata dëgjojnë, ata të gjuajnë.

7. ROMA Projekti më personal deri më tani nga regjisori dhe shkrimtari Alfonso Cuarón (Gravity, Fëmijët e Burrave, Y Tu Mama Tambien), ROMA ndjek Cleo (Yalitza Aparicio), një punëtore e re shtëpiake për një familje në mes në zonën e romëve në qytetin e Meksikos. Duke sjellë një letër dashurie të mrekullueshme për gratë që e kanë ngritur atë, Cuarón tërheq në fëmijërinë e tij për të krijuar një portret të gjallë dhe emocional të grindjeve shtëpiake dhe të hierarkisë sociale midis trazirave politike të viteve 1970. Projekti i parë i Cuaron që nga Graviteti novator në 2013, ROMA do të jetë në dispozicion në kinema dhe në Netflix më vonë këtë vit.

8.PADDINGTON 2 E gjen se Paddington u vendos i lumturë me familjen Brown në Windsor Gardens, ku ai është bërë anëtar i popullarizuar i komunitetit, duke përhapur gëzimin dhe marmelatë kudo që shkon. Ndërsa kërkonte për një dhuratë perfekte për ditëlindjen e saj të 100-të të dashur të tetës Lucy, Paddington vë në dukje një libër unik të pop-up në dyqanin antik të z. Gruber dhe fillon një seri punësh të çuditshme për ta blerë atë. Por, kur libri është vjedhur, është në dorë të Paddington dhe Browns për të zbuluar hajdutin …

9.CALL ME BY YOUR NAME, filmi i ri nga Luca Guadagnino, është një përrallë sensuale dhe transhendente e dashurisë së parë, bazuar në romanin e mirënjohur nga André Aciman. Është verë e vitit 1983 në veri të Italisë dhe Elio Perlman (Timothée Chalamet), një 17-vjeçar amerikan-italian i vjetër, kalon ditët e tij në vilën e shekullit të 17-të të familjes së tij duke përkthyer dhe duke luajtur muzikë klasike, duke lexuar dhe flirtuar me shoku i tij Marzia (Esther Garrel). Elio gëzon një marrëdhënie të ngushtë me babanë e tij (Michael Stuhlbarg), një profesor i shquar i specializuar në kulturën greko-romake dhe nënën e tij Annella (Amira Casar), përkthyese, të cilët e favorizojnë atë me frytet e kulturës së lartë në një mjedis që tejkalon me kënaqësitë natyrore. Ndërsa sofistikimi i Elio dhe dhuratat intelektuale sugjerojnë se ai tashmë është një i rritur i plotfuqishëm, ka shumë që ende mbetet i pafajshëm dhe i paformuar për të, veçanërisht për gjërat e zemrës. Një ditë, Oliver (Armie Hammer), një dijetar simpatik amerikan që punon në doktoraturën e tij, arrin si internonjës vjeshtor vjetor i ngarkuar me ndihmën e babait të Elio. Në mes të shkëlqimit të diellit të vendosjes, Elio dhe Oliver zbulojnë bukurinë e zhurmshme të zgjimit të dëshirës gjatë rrjedhës së një vere që do të ndryshojë jetën e tyre përgjithmonë.

10.INCREDIBLES 2 Familja e preferuar e superheronjve është kthyer në “Incredibles 2” – por këtë herë Helen (zëri i Holly Hunter) është në qendër të vëmendjes, duke lënë Bob (zëri i Craig T. Nelson) në shtëpi me Violet (zëri i Sarah Vowell) dhe Dash (zëri i Huck Milner) për të lundruar në heroikën e përditshme të jetës “normale”. Është një tranzicion i vështirë për të gjithë, i bërë më i ashpër nga fakti se familja ende nuk është në dijeni të superfuqive të reja të Jack Jack. Kur një zezak i ri nxjerr një komplot të shkëlqyer dhe të rrezikshëm, familja dhe Frozone (zëri i Samuel L. Jackson) duhet të gjejnë një mënyrë për të punuar së bashku përsëri – gjë që është më e lehtë sesa e bërë, madje edhe kur të gjithë janë të pabesueshëm.