Lufta tregtare SHBA-Kinë drejt fundit

Marrëveshje tregtare ndërmjet Washingtonit dhe Pekinit do të shkonte përtej përpjekjeve të mëparshme për të hapur tregjet e Kinës ndaj kompanive amerikane

142

Sekretari amerikan i Thesarit, Steven Mnuchin, tha se një marrëveshje tregtare ndërmjet Washingtonit dhe Pekinit do të shkonte përtej përpjekjeve të mëparshme për të hapur tregjet e Kinës ndaj kompanive amerikane

Mnuchin tha se shpreson që të dyja palët të janë afër raundit përfundimtar të negociatave.

“Unë shpresoj se po i afrohemi raundit përfundimtar të çështjeve përmbyllëse”, tha Mnuchin, përcjell Telegrafi.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kina po kërkojnë një marrëveshje për t’i dhënë fund një lufte të hidhur tregtare të shënuar nga tarifat e fshehta që kanë kushtuar dy ekonomitë më të mëdha në botë miliarda dollarë, ndërprenë zinxhirët e furnizimit dhe tronditën tregjet financiare.

Advertisement

Uashingtoni gjithashtu kërkon që Pekini të frenojë subvencionet industriale, të hapë ekonominë më të gjerë për kompanitë amerikane dhe të rrisë blerjet e fermës amerikane, energjisë dhe mallrave të prodhuara për të tkurrur një deficit tregtar amerikan prej 419 miliardë dollarësh me Kinën.

“Ne po bëjmë përparim, dua të jem i kujdesshëm. Kjo nuk është një negociatë publike, kjo është një marrëveshje shumë, shumë e hollësishme që mbulon çështje që nuk kanë qenë kurrë më parë”, tha Mnuchin.